A A A

IZABELA MACIEJEWSKA

Night Will Fall
2015

dokumentacja happeningu

Zdjęcie. Osoby w kolorowych pasiakach trzymają biały transparent z napisem "Pamiętamy o nieheteronormatywnych ofiarach nazizmu". W tle tęcza.

Tytuł tamtej akcji Night Will Fall celowo zapożyczyłam z dokumentu „Night Will Fall” (Ciemności skryją ziemię) w reżyserii Andre Singera, który w Polsce po raz pierwszy pokazywany był w 2015 roku i zrobił na mnie ogromne wrażenie. Pod koniec filmu padają ważne słowa: „jeśli ludzkość nie wyciągnie wniosków z tych obrazów – ciemności skryją ziemię”. Mam je w głowie do dziś… bo czy ludzkość wnioski wyciągnęła? Wszyscy widzimy co się dzieje w Polsce od kilku lat – ten festiwal nienawiści wobec osób LGBT+.

tekst autorski

Izabela Maciejewska
Urodzona w 1975 roku w Łodzi artystka multimedialna. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, dyplom w 2002 r. w pracowni Multimediów oraz w pracowni Fotografii na Wydziale Edukacji Wizualnej. Ukończyła także Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi, dyplom w roku 2007 w pracowni Fotografii Kreacyjnej na Wydziale Operatorskim i Produkcji Filmowej. Zajmuje się instalacją, sztuką video, fotografią, rzeźbą, projektowaniem graficznym oraz szeroko pojętym rysunkiem i malarstwem. W swoich realizacjach łączy różne media. Motywem przewodnim jej prac jest człowiek oraz idea przeobrażenia, transgresji, przenikania form i współistnienia światów. W zaangażowanych społecznie projektach opowiada się przeciwko faszyzacji i wykluczeniu.