A A A

LUDOMIR FRANCZAK

Ø
2020

Na czarnej ścianie czarno-białe zdjęcia w ramkach.

„Ø” (duńskie słowo oznaczające wyspę) to projekt, który odnosi się do serii fotografii zakupionych przypadkiem jesienią 2012 r. w sklepie ze starociami na Bornholmie. Jest to kolekcja jedenastu czarno-białych klisz, pokazujących rodzinne życie mieszkańców jednego z miasteczek na wyspie w latach 50. Fotograf skupił się na wydarzeniach towarzyskich, wspólnych wycieczkach, pejzażach. Zatrzymują one pewien moment w historii, jednocześnie nie wskazując jednoznacznie na miejsce ich wykonania. Właściwie zdjęcia te mogły powstać w dowolnym miejscu zachodniej Europy tamtych lat. W ich tle nie widać znanych budynków, istotnych wydarzeń. Ukazują zwykłe życie, niosąc ze sobą bagaż tajemnicy i niedopowiedzenia – nie wiemy, kim są ludzie na nich przedstawieni, jakie były ich późniejsze, ani wcześniejsze, losy. Są postaciami zawieszonymi w swoistym bezczasie.

Od momentu zakupu fotografii pracuję z kolekcją tworząc na ich podstawie narracje tekstowe, prace wizualne, dźwiękowe oraz instalacje rozwijające tematykę poszczególnych przedstawień. Wśród zbioru fotografii jest kilka, które przedstawiają ich autora – najczęściej twarz widoczna jest od dołu na pierwszej klatce zrobionej po naciągnięciu kliszy. Najbardziej zagadkowymi jest jednak seria 5 kadrów, w których przebrał się on, wraz ze swoim przyjacielem, w sukienki. W ich postaciach jest coś niepokojącego, jakiś rodzaj skrępowania, a jednocześnie ulgi – tak, jakbyśmy właśnie obserwowali rodzaj coming-outu dokonującego się na imprezie rodzinnej w Danii w latach 50. Szczególnie widoczne jest to w postaciach znajdujących się na zdjęciu grupowym. Emocje malujące się na ich twarzach mogą być po prostu spowodowane obecnością aparatu, jednak dwójka mężczyzn w sukienkach nadaje całości nowego znaczenia, rodzaju niepewności związanej ze statusem ludzi pozostających w kadrze i ich wzajemnych relacjach…

Więcej o poprzednich odsłonach:
https://lfranczak.blogspot.com/2018/06/news.html
https://lfranczak.blogspot.com/2015/02/1958.html

Tekst autorski

Ludomir Franczak
Urodzony w 1974 w Słupsku. Artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace pokazywane były w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie. Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnym Marszałka Województwa Pomorskiego. Nominowany do tytułu „Kulturysta roku 2013” przez dziennikarzy radiowej Trójki. Zwycięzca programu „Placówka” Instytutu Teatralnego (2016), wyróżniony przez Fundację Sobole w Design Alive Awards 2016. Zajmuje się problemem pamięci, tożsamości i aktywizmu. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.