A A A

PAWEŁ LESZKOWICZ I TOMASZ KITLIŃSKI

Queer Bibliotherapy / Queerowa biblioterapia
2020
instalacja

Zdjęcie. Na białej ścianie wisi niebieska półka, na której znajduje sie magnetofon, ksiązki i inne drobne przedmioty. Nad półką wisi tęczowa flaga.

 

Instalacja stanowi różnorodną kolekcję książek związanych z tematyką praw człowieka i kultury LGBTQ. Publikacje mają zakres od literatury popularnej i pięknej po historię sztuki i kultury. Książki i odnoszące się do nich drobne obiekty, są wyeksponowane jako interaktywna instalacja, widzowie mogą je czytać i przeglądać. Tytułowa „biblioterapia” odnosi się do terapeutycznej roli literatury. Od wieków – to książka była najbardziej przystępną i bezpieczną formą kontaktu z homoseksualną tematyką i kulturą. Czytanie takich publikacji było aktem wyzwolenia edukacji, ekspresją własnej tożsamości. Instalacja z książek lub przedmiotów, jest zawsze wystawiana w innym układzie, prezentowana na stołach, półkach lub w witrynach, czasem w towarzystwie poetyckiej instalacji dźwiękowej.

tekst autorski

Paweł Leszkowicz i Tomasz Kitliński
Kuratorzy, animatorzy kultury i akademicy, którzy także czynnie działający w sferze publicznej i artystycznej. Leszkowicz i Kitlińsi, którzy są małżeństwem, wspólnie studiowali w The Courtauld Institute of Art, University of London, gdzie ukształtowało się ich spojrzenie na sztukę i otaczającą rzeczywistość. Obydwoje posiadają tytuł doktora habilitowanego i wykładają na uniwersytetach – odpowiednio w Poznaniu i Lublinie. Kuratorowali wspólnie wystawy Healing War through Art (University of Brighton) oraz Wojna i pokój (Galeria Labirynt w Lublinie). Wraz z Szymonem Pietrasiewiczem, Kitliński kuratorował Festiwal Transeuropa 2011 w Lublinie, serię wydarzeń żydowskich, feministycznych, ekologicznych i queer. W ramach Transeuropy Leszkowicz kuratorował Miłość to miłość – od Brytanii po Białoruś. Paweł Leszkowicz kuratorował pionierskie w Polsce wystawy LGBTQ – Miłość i demokracja (2005) i Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2010. Dzięki tak bogatemu doświadczeniu zdobytemu zarówno w Polsce jak i zagranicą, ten zgrany kuratoryjny duet podjął się sprawowania artystycznej opieki nad tak kompleksowym wydarzeniem jakim był Festiwal sztuki publicznej MIASTO OTWARTE w Lublinie w 2019 roku. Zarówno Leszkowicz jak i Kitliński otrzymali prestiżowe stypendia badawcze takie jak Marie Curie, Fulbright czy EURIAS. Ich dorobek akademicki został doceniony na wielu uniwersytetach, jak visiting professors wykładali w: Japonii, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.