A A A

Sean Fader

Brak pamięci/ Insufficient memory
2019-2020
prezentacja Google earth

Mapa google

„Brak pamięci” analizuje okres między 1999 a 2000 rokiem, kiedy ustawa o zapobieganiu przestępstwom z nienawiści była po raz pierwszy debatowana w Kongresie USA (i nie została uchwalona). W 2018 roku odkryłem stary Sony Digital Mavica – pierwszy komercyjny aparat cyfrowy sprzedawany w latach 1999-2000, którego technologia wykonywania zdjęć o rozdzielczości ⅓ megapiksela zapisywanych na 3,5 calowej dyskietce była przełomowa. Zacząłem wtedy zastanawiać się nad tym, co bywa przeoczone, niewidoczne lub wymazane w czasach, w których aparaty cyfrowe zaczęły rewolucjonizować obrazowanie. Rekonstruując historie z lokalnych gazet i badań aktywistów, udałem się do ponad 80 miejsc, w których miały miejsce przestępstwa z nienawiści. Ponieważ większość lokalnych serwisów informacyjnych wyrażała brak zainteresowania tymi historiami, a queerowe serwisy informacyjne nie były zdigitalizowane, wiele z nich zniknęło. Miejsca były często nieoznaczone i anonimowe, a o zbrodniach zapomniano. Przez kilka miesięcy przejechałem ponad 24 000 kilometrów, robiąc zdjęcia w miejscu każdego morderstwa z nienawiści z lat 1999-2000. Sfotografowałem te miejsca starym cyfrowym aparatem Mavica, który znalazłem. Tworzyłem wielkoformatowe obrazy z efektem ziarna charakterystyczne ze względu na zupełny brak rozdzielczości i informacji cyfrowych (w porównaniu do możliwości dzisiejszej fotografii cyfrowej). Podczas gdy zabójstwo Matthew Shepherda (biały, klasa średnia, wielka przyszłość) zwróciło uwagę na potrzebę wprowadzenia przepisów dotyczących przestępstw z nienawiści wobec gejów, chciałem skupić się na historiach tych, którzy zaginęli w jego cieniu. Historie queerowe przedstawione w mojej pracy dotyczą niezwykle zróżnicowanej grupy ludzi, często są to osoby inne niż białe z mniejszymi możliwościami. Wszyscy byli ofiarami okrutnych zbrodni, które wydarzyły się, gdy Kongres USA debatował na tym, czy osoby queer powinny być w ogóle objęte ustawodawstwem dotyczącym przestępstw z nienawiści. Postęp społeczny, który odczuwamy dzisiaj, nie byłby możliwy bez poświęcenia i walki społeczności queerowej – nawet gdyby ich historie nie były nam znane do tej pory.

Tekst autorski

Prezentacja dostępna w Internecie: https://earth.google.com/web/data=Mj8KPQo7CiExRGJJSnVvOGxRc3ktd2ROTVdTSllaWGRMbjRjX1dSS3oSFgoUMDM0ODc0NjEyNTExNzZFMjZEM0M?authuser=0 

Sean Fader
Urodzony w roku 1985. Ukończył Maryland Institute College of Art (MICA) w zakresie sztuk cyfrowych oraz School of the Art Institute of Chicago (SAIC). Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Ostatnia wystawa solowa Fadera # 365ProfilePics powstała podczas rezydencji w Yaddo, Bemis Center for Contemporary Art i Elizabeth Foundation for the Arts. W ostatnich latach otrzymał między innymi nagrodę Flash Forward przyznawaną przez Fundację Magenta dla wschodzących fotografów. Mieszka w Nowym Yorku na Brooklynie.