30-5-2020 - 04-7-2021

Galeria Labirynt

O wystawie

Fasada
Monika Sosnowska
Kiedy: 30.05.2020 r. – 4.07.2021 r.
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. k. J. Popiełuszki 5
Dostępność: Wystawa znajduje się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Psy asystujące są mile widziane.
Wstęp wolny

Praca Moniki Sosnowskiej waży 1,24 tony i ma wysokość 7,28 metra. Jest repliką kurtynowej fasady modernistycznego budynku z lat 60. którą artystka poddała trwającym 3 miesiące brutalnym operacjom; skręcaniu, zgniataniu, naciąganiu. W tym dokładnie zaplanowanym procesie przemocy wobec stalowej konstrukcji brali udział inżynierowie i robotnicy, używane były maszyny budowlane służące zazwyczaj do konstruowania, nie destruowania. W wyniku tych konsekwentnych, niszczycielskich działań regularny geometryczny prostokąt o wymiarach 8×10 m z prostymi, rytmicznymi podziałami, przeistoczył się w organiczną formę o dramatycznie skręconym kształcie, nieużyteczną, pozbawioną pierwotnej funkcji. Zwisając spod sufitu, przypomina ogromną koronkę, którą obdarzony potężną siłą gigant skręcił jednym ruchem pod wpływem nagłego kaprysu. Kurtynowa fasada nie miała funkcji konstrukcyjnej stanowiła jedynie funkcję osłonową i reprezentacyjną budynków. Została, więc „ukarana” za swą fasadowość, za udawanie solidnej budzącej zaufanie konstrukcji. Patrząc na „Fasadę” z obecnej perspektywy widzimy w niej metaforę kryzysu, którego kulminację i ostateczny kres przyspieszyła pandemia. Rzeźba Moniki Sosnowskiej stała się antypomnikiem nowoczesności, której nie da się już dłużej sztucznie podtrzymywać przy życiu.

Fasada to pierwsza wystawa artystki w Lublinie i jednocześnie pierwsza prezentacja tej pracy w Polsce. Wystawiana była dotychczas na wystawach: Regional Modernities w ACCA, Melbourne (2013), Architectonisation w The Serralves Museum of Contemporary Art, Porto (2015), podczas Sharjah Biennale 13, Dubaj (2017).

Monika Sosnowska – ur. w 1972 w Rykach. Mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 1993–1998 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, studia podyplomowe ukończyła w Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. W 2003 roku otrzymała nagrodę Bâloise Art Prize na Art Basel, została także laureatką Paszportu Polityki. Reprezentowała Polskę na 52. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji projektem 1:1 w 2007 roku. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w Herzliya Museum of Contemporary Art w Izraelu; K21 w Düsseldorfie; Museum of Modern Art w Nowym Jorku; Sprengel Museum w Hanowerze oraz zbiorowych, m.in. w MUMOK w Wiedniu; Centre Pompidou w Paryżu; Sculpture Center w Nowym Jorku. Uczestniczyła również m.in. w 8. Biennale w Stambule i Manifesta 4 we Frankfurcie.

Dbając o bezpieczeństwo widzów ograniczyliśmy liczbę publiczności przebywającej jednocześnie w galerii do 10 osób. W związku z tym bilety są sprzedawane na konkretną godzinę. Osoby, którym przysługuje bilet bezpłatny nie muszą dokonywać rezerwacji.

KUP BILET

Otwarcie wystawy dla publiczności poprzedzą działania performatywne Mikołaja Karczewskiego, Beaty Mysiak i Anny Żak – tancerzy związanych z Lubelskim Teatrem Tańca. Performerzy będą wykorzystywać swoje ciała do podjęcia dialogu z monumentalną rzeźbą Sosnowskiej. Performensy będą streamowane na kanale YouTube Galerii Labirynt 29 maja 2020 o godz. 18.00.

29 maja 2020 godz. 18.00 Mikołaj Karczewski, Beata Mysiak, Anna Żak; działania performatywne na wystawie „Fasada” –  transmisja online

Od 30 maja 2020 wystawa „Fasada”, Moniki Sosnowskiej otwarta dla publiczności
czynna w dniach wt.–niedz., godz. 12.00–19.00

 

Kurator: Waldemar Tatarczuk

KUP BILET

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup