Uporczywe upodobanie

Uporczywe upodobanie

Otwarcie: 21.04.2017 (piątek), godz. 19.00 | Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, Lublin; po wernisażu zapraszamy na muzyczny improwizowany after (więcej)
Wystawa czynna do 4.06.2017 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Mirosław Bałka, Wojciech Bąkowski, Monika Zadurska-Bielak, Tomasz Bielak, Olaf Brzeski, Barbara Formella, Aneta Grzeszykowska, Katarzyna Kozyra, Zuza Krajewska, Robert Kuśmirowski, Elżbieta Jabłońska, Diana Lelonek, Jacek Malinowski, Tomasz Mróz, Aleksandra Ska, Karolina Żyniewicz

Kuratorki: Paulina Kempisty, Aleksandra Skrabek

Uporczywe upodobanie to wystawa zainspirowana pojęciem delectatio morosa zaczerpniętym ze średniowiecznej scholastyki i przeniesionym w kontekst polskiej sztuki współczesnej. Prezentowane prace stanowią materializację natrętnych wizji artystów, lęków, fantazji, docierających niekiedy do granicy estetycznej wytrzymałości. Celem kuratorek jest pokazanie, w jaki sposób współczesna sztuka wpisuje się w tradycję obrazowania tematów odnoszących się do estetyki brzydoty, zwłaszcza w kontekście ciała ludzkiego, ale także innych sfer życia. Tytułowe uporczywe upodobanie to także niemożność odrzucenia natarczywych myśli i pragnień, nieustanne podążanie za tym, co nie mieści się w granicach stanu, który zwykło się nazywać normalnością. Wystawa ma być próbą ujawnienia tych skłonności i upodobań.