28-9-2021 - 28-9-2021

Wszędzie

O wydarzeniu

Pomnik ofiar biowładzy to mobilny i uniwersalny obiekt upamiętniający zapomniane, a niejednokrotnie także niewidzialne osoby, które doświadczyły przemocy w normatywnym społeczeństwie. Ofiarą biowładzy – w kontekście politycznym, społecznym, także kapitalistycznym – może paść każda i każdy. Tym, co upamiętnia pomnik, są też konkretne miejsca opresyjnych sytuacji.


Kiedy: 28.09.2021 (wtorek), godz. 16.00
Gdzie: plac Zamkowy w Lublinie (obok schodów)
Dostępność: Wydarzenie tłumaczone na PJM i język foniczny, tłumaczenie: Ewelina Lachowska. Wydarzenie tłumaczone na język angielski, tłumaczenie: Krystian Kamiński
Udział bezpłatny


Pierwsze działanie z pomnikiem wykonałem 18.10.2021 r. we Wrocławiu, obok nieczynnego szpitala przy ul. Poniatowskiego. W czasach nazistowskich było to miejsce, gdzie dokonywano zabiegów ubezpłodnienia osób dziedzicznie chorych. Data wydarzenia nie była przypadkowa – właśnie tego dnia 1935 roku uchwalono ustawę o ochronie zdrowia dziedzicznego narodu niemieckiego. Zgodnie z jej zapisami, zostały ograniczone prawa w wyborze małżonka: zabroniono małżeństw z osobą cierpiącą na chorobę dziedziczną, umysłową, w związek nie mogły także wstąpić osoby poddane sterylizacji.

Zapis mojego działania był prezentowany w NOWYM ZŁOTYM, dawniej ZŁOTYM KIOSKU.

Kontynuuję swój projekt – podróżuję z mobilnym pomnikiem poświęconym ofiarom biowładzy
do miejscowości, w których miały miejsce podobne, wykluczające procedery. Ważne jest to, żeby o nich nie zapomnieć.

Drugim przystankiem jest Lublin, który odwiedzam z myślą o upamiętnieniu dwóch pierwszych Marszów Równości w tym mieście. Ich uczestniczki i uczestnicy walczą o akceptację, tolerancję, równość, przeciwstawiają się stygmatyzacji. Osoby te doświadczyły nienawiści i przemocy fizycznej ze strony kontrmanifestantów, co doprowadziło do sytuacji zagrożenia ich zdrowia lub życia. Z tego powodu trasa I Marszu Równości została zmieniona, a policja została zmuszona do użycia siły. Z kolei podczas II Marszu dwie osoby przyniosły ze sobą ładunki wybuchowe, zagrażając ludziom uczestniczącym w wydarzeniu. Na szczęście policja zareagowała, nikomu nic się nie stało.

Kolejna odsłona performansu będzie odtwarzała trasę I Marszu Równości w Lublinie, a odbędzie się w drugą rocznicę II Marszu Równości, czyli 28.09.2021. Swoim działaniem chcę zamanifestować niezgodę na nienawiść, przemoc i decydowanie za innych o ich życiu.

Do udziału w performansie zapraszam również wszystkie chętne osoby. Podczas tego wydarzenia możecie być sobą. Spotykamy się o 16.00 na placu Zamkowym w Lublinie obok schodów.

Działanie zostanie podsumowane w formie wystawy, która otworzy się 8.10.2021 o godz. 19.00 w Galerii Labirynt w Lublinie.

Daniel Kotowski – artysta wizualny, performer. Urodzony w 1993 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018) oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie (2016). Doktorant na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego praktyka artystyczna jest punktem wyjścia do refleksji o sposobach istnienia. Obserwuje doświadczenia oraz relacje międzyludzkie, a także sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez inne jednostki. Jego prace często odnoszą się do pojęcia biowładzy i biopolityki. Szczególnie zajmują go kategorie „kompletności” i „niekompletności”, ich ambiwalencja oraz ukryty potencjał. O sobie mówi, że jest wyznacznikiem niekompletności, niezgodnym z normą, bo jest Głuchy i nie posługuje się mową. Poprzez swoją sztukę rozwija autorską strategię komunikacji.

 

Współpraca: Stowarzyszenie Marsz Równości w Lublinie i Biblioteka Azyl

Autorka zdjęcia: Marta Sobola

Cennik

Bezpłatne

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Daniel Kotowski

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup