02-7-2024 - 02-7-2024

Galeria Labirynt | Plaza

O wydarzeniu

Zapraszamy na kolejny dyskusyjny klub książki Q-booxs. Tym razem będzie o poezji! Porozmawiamy o „Postkolonialnym wierszu miłosnym” Natalii Diaz, w polskim przekładzie wydanym przez Wydawnictwo Współbycie.


KIEDY: 2.07.2024 (wtorek), 17.00-19.00
GDZIE: Biblioteka Azyl (Galeria Labirynt Plaza), ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
PROWADZENIE: Anastas Krusińska
DOSTĘPNOŚĆ: Wydarzenie odbywa się w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Brak tłumaczenia na PJM. Wydarzenie odbywa się w języku polskim.
WSTĘP: wolny

Tematy wrażliwe, które mogą się pojawić: rasizm, kolonializm, ludobójstwo, śmierć, wykluczenie.


– Osobiście, tomik ten jest dla Nas ważny, bo jest jedną z niewielu publikacji dotykających kolonializmu przetłumaczonych na język polski. Cieszymy się, że będziemy mieć okazję porozmawiać o tej konkretnej książce, która była dla Anastas pierwszym spotkaniem z poezją postkolonialną.

Podczas spotkania porozmawiamy o roli poezji w naszym życiu, o odkrywaniu innych perspektyw i uniwersalności doświadczenia wykluczenia mniejszości, o działaniach naprawczych oraz o naturze jako matce erotyki. Nie zabraknie również kolektywnego czytania.

Jak czytamy w zapowiedzi wydawcy: „Postkolonialny wiersz miłosny” to hymn na cześć pożądania i głos sprzeciwu wobec prób wymazywania kolonialnych krzywd. Jednak zamiast rozliczeń Natalie Diaz proponuje intymną i ekstatyczną przyjemność, przeżywaną na przekór opresyjnym porządkom.

Książka została przetłumaczona przez Joannę Mąkowską, wydana zaś przez wspaniałe Wydawnictwo Współbycie, które kwestionuje zastane porządki i inicjuje nowe formy bycia w świecie.


Natalie Diaz – urodziła się i wychowała w rezerwacie Fort Mojave znajdującym się na styku Kalifornii, Arizony i Nevady, nad brzegiem rzeki Kolorado, z którą łączy ją nierozerwalna więź. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. American Book Award za debiutancki zbiór wierszy „When My Brother Was an Aztec”. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Stanowym Arizony.

Anastas Krusińska – osoba aktywistyczna i edukatorska. Queeruje UMCS, studiuje animację kultury, skupia się na paradygmacie prohumanistycznym. Współtworzy Bibliotekę Azyl, gdzie prowadzi kręgi i koordynuje dyskusyjny klub książki Q-booxs. Zajmuje się językiem, bada to, jak mówimy, i jak potem kształtuje to nasz odbiór rzeczywistości. Stawia pierwsze kroki w kuratorstwie wystaw.

 

Cennik

bezpłatne

Język

polski

Prowadzenie

Anastas Krusińska

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup