09-4-2021 - 16-4-2021

Wszędzie

O wydarzeniu

Galeria Labirynt zaprasza do wspólnego oglądania sztuki wideoart! Kolejne prace w ramach ogólnopolskiego przeglądu wideo studentek i studentów uczelni artystycznych zostaną przedstawione 9 i 16 kwietnia. Wydarzenie online.

Kiedy: 9.04. i 16.04
Gdzie: wydarzenie online
Dostępność: Film PJM znajduje się poniżej. Filmy prezentowane w przeglądzie będą dostępne z polskimi napisami, a spotkanie z autorami i autorkami zostanie przetłumaczone na PJM.
Wstęp wolny.

W styczniu swoje prace przedstawili twórcy i twórczynie z VII Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych – Performance Janusza Bałdygi i Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. 9 kwietnia zobaczymy filmy z Pracowni Filmu Eksperymentalnego Huberta Czerepoka (Akademia Sztuki w Szczecinie), a 16 kwietnia z Wydziału Intermediów Artura Tajbera (ASP w Krakowie). Tradycyjnie po pokazach odbędzie się dyskusja moderowana przez Jakuba Majmurka. Zarówno projekcje jak i dyskusje będą emitowane online w mediach społecznościowych Galerii Labirynt.

____________________________

Pracownia Filmu Eksperymentalnego 

Pracownia Filmu Eksperymentalnego jest pracownią, w której studenci/studentki eksperymentują z formą filmową. Poprzez obraz ruchomy starają się odpowiadać na pytania o rolę sztuki we współczesnym społeczeństwie, o jej przyszłość. Interesuje ich poszukiwanie granic procesu twórczego w obszarze obrazu ruchomego, kina rozszerzonego. Eksperymentują z formami filmowymi oraz ze sposobami prowadzenia narracji filmowej. Ważne dla nich jest świadome i nowatorskie podejście do realizowanego tematu. Research poprzedzający każde ćwiczenie jest integralną częścią wszystkich realizowanych w Pracowni projektów. Obraz ruchomy jest tu traktowany jako metoda opisywania rzeczywistości oraz sposób zdobywania wiedzy o świecie.

Studenci i studentki z Pracowni Filmu Eksperymentalnego prowadzą dyskusje, organizują projekcje filmowe, realizują pracowniane projekty poza uczelnią.

Prowadzący: dr hab. Hubert Czerepok, mgr Teresa Otulak

Studentki i studenci: Tymon Biegański, Karolina Brzozowska, Zuzanna Fluder, Maja Jahn, Józef Jakacki, Szymon Janczy, Cezary Malinkiewicz, Filip Ossowski, Karolina Pyszko, Natalia Skorupa, Marta Sundmann, Elżbieta Wieland, Evgeniya Vladimirova

____________________________

Wydział Intermediów

 16 kwietnia zaprezentują się twórczynie i twórcy z Wydziału Intermediów w ASP w Krakowie. Prace wyselekcjonował prof. Artur Tajber. 

Wydział Intermediów w ASP w Krakowie powstał z potrzeby objęcia badaniami i nauczaniem szybko emancypującej się dziedziny twórczości artystycznej, która wbrew dominującym tradycjom odrywa się od określonego warsztatu i nie odwołuje do izolowanych zmysłów. Intermedia oznaczają dla nas synkretyczne przejawy twórczości, gdzie praktyka przekracza granice gatunkowe i rodzajowe, włączając tzw. nowe media, wysoką technologię, naukę, aktualne strategie interpretacji świata.

W obrębie rozbudowanej struktury wydziału nie ma specjalizacji adresowanej wprost do “sztuki wideo” czy “video art”, jednak technika i medium wideo są wszechobecne – zarówno jako autonomiczna forma wypowiedzi jak i medium pośredniczące. Tak też potraktowano selekcję festiwalową: jest to próba pokazania przekroju programowego naszego wydziału – naszej metodyki i efektów – poprzez ukazanie sposobu stosowania tego medium.

Selekcja skupia się nie na semestrach czy rocznikach akademickich, lecz na okresie pandemii – nieliczne wyjątki dotyczą wyłącznie wątków, które zaczynając się wcześniej w tym okresie były kontynuowane.

Wybór: prof. Artur Tajber

Studentki i studenci: Zuzanna Bodzoń, Alicja Filipek, Marceli Gadalski, Anna Grąbczewska, Jadwiga Hernas, Zofia Kalemba, Michał Menkarski, Wojciech Mlekodaj, Piotr Olszanecki, Maja Pasternak, Dominik Setlak, Dominika Stępniowska, Kinga Syrek, Magdalena Tryba, Aleksandra Uchacz, Lena Witkowska, Patryk Zdebik,

Ponadto w realizacji tych materiałów wzięli udział (jako uczestnicy/uczestniczki bądź wykonawcy/wykonawczynie) studenci i studentki: Martyna Basta, Estera Gałuszka, Karina Gorzkowska, Sonia Kujawa, Klaudia Kot, Milena Malecha, Łukasz Stefański, Maja Szerel, Magdalena Szostak-Thorburn, Monika Tomaszewska, Klaudia Opoka, Jana Moroz, Mateusz Stanuszek, Krystian Podmokły

Filmy prezentowane w przeglądzie będą dostępne z polskimi napisami, a spotkanie z autorami i autorkami zostanie przetłumaczone na PJM.

Tłumaczenie wydarzenia na PJM: Ewelina Lachowska

 

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup