07-10-2021 - 07-10-2021
Galeria Labirynt
O wydarzeniu
Nie ma co się oszukiwać – od technologii nie uciekniemy. Staje się ona coraz bardziej obecna w większości obszarów naszego życia, więc trudno sobie wyobrazić, że kultura pozostanie tą jedyną dziewiczą wyspą nietkniętą przez współczesną technikę. Czas lockdownów pokazał, jak bardzo nowoczesne technologie mogą być pomocne w docieraniu do publiczności i jednocześnie, jak słabo jesteśmy do tego przygotowani.
Kiedy: 7.10.2021 (czwartek), godz. 12.30–16.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wydarzenie odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. W sali, w której odbędzie się wydarzenie, jest zainstalowana pętla indukcyjna. Wydarzenie tłumaczone na PJM, tłumacze: Jolanta Gromada, Łukasz Grzesiuk.
Wstęp: wolny, ilość miejsc ograniczona zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi
Będziemy więc rozmawiać między innymi o tym, jak wykorzystywać media w kulturze, jak demokratyzować jej przestrzeń tak, by była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
Seminarium składać się będzie z dwóch części: krótkich wykładów i prezentacji Piotra Celińskiego (medioznawcy, teoretyka mediów cyfrowych), Waldemara Tatarczuka (artysty, kuratora sztuki), Wioletty Stępniak (Głuchej pedagożki, tatuatorki, nauczycielki PJM), Moniki Dubiel (psycholożki, iberystki, osoby niewidomej, konsultantki dostępności).
Część druga będzie poświęcona dyskusji nt. praktycznych rozwiązań stosowania technologii w kulturze.
Program seminarium:
12.30–14.00 Piotr Celiński, Waldemar Tatarczuk – wykłady, dyskusja podsumowująca część I seminarium
14.00–14.30 przerwa
14.30–16.00 Wioletta Stępniak, Monika Dubiel – wykłady, dyskusja podsumowująca część II seminarium
Piotr Celiński – medioznawca, badacz mediów cyfrowych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Teorii Mediów Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Autor i redaktor książek: „Interfejsy. Cyfrowe technologie w komunikowaniu” (Wrocław 2010), „Kulturowe kody technologii cyfrowych” (Lublin 2011), „Mindware. Technologie dialogu” (Lublin 2012), „Postmedia. Cyfrowy kod i bazy danych” (Lublin 2013), „Projekt: media. Wyobrazić sobie media i stworzyć świat” (Lublin 2020). Współtwórca i członek zarządu Fundacji Instytut Kultury Cyfrowej (www.kulturacyfrowa.org).
Waldemar Tatarczuk – twórca Ośrodka Sztuki Performance (1999-2009), członek-założyciel i pierwszy prezes Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (2006-2009), dyrektor Galerii Labirynt (2010-2021), obecnie p.o. dyrektor tej instytucji. Wprowadza wraz z zespołem do programu galerii działania online oraz dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.
Wioletta Stępniak – Głucha od urodzenia, biegle posługuje się Polskim Językiem Migowym. Absolwentka pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie. Od 2012 prowadzi kursy języka migowego. Podejmuje działania mające na celu udostępnianie treści osobom Głuchym – brała udział w realizacji filmów instruktażowych w języku migowym w ramach projektu „Milczący przewodnik”. Stale służy pomocą przy różnego rodzaju projektach skierowanych do środowiska osób niesłyszących, a jej działania obejmują prowadzenie konsultacji w temacie Polskiego Języka Migowego.
Monika Dubiel – psycholożka i filolożka hiszpańska. Osoba niewidoma, konsultantka rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnością wzroku, trenerka z zakresu audiodeskrypcji, dostępności i savoir vivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami. W latach 2016-2017 pracowała na Niewidzialnej Wystawie w Warszawie. W latach 2017-2019 pracowała w Fundacji Kultury bez Barier. Od 2018 jest doktorantką na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przygotowuje rozprawę z zakresu studiów o niepełnosprawności.
_____
Seminarium Lokalne CreArt odbędzie się w dniu 7 października 2021 r. (czwartek) w Galerii Labirynt (ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5, 20-052 Lublin) w ramach projektu „CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Wydarzenie towarzyszące Kongresu Współpracy Transgranicznej Lublin 2021.
Zapraszamy do rejestracji na Kongres pod linkiem: formularz rejestracyjny.
Cennik
Bezpłatne
Język
Kuratorzy
Audiodeskrypcja
Artyści/artystki