He Chengyao – Testimony
He Chengyao – Testimony
rok powstania: 2001–2002
wymiary: 133 cm x 90 cm
materiał/technika: fotografia barwna, druk cyfrowy
Kolekcja Galerii Labirynt
Fotografia prezentowana na wystawie jest jedną z trzech prac z cyklu „Testimony”, przedstawiającego portrety artystki, jej matki oraz syna. Wielkoformatowe zdjęcia, utrzymane w podobnej stylistyce, przywodzą na myśl klasyczne malarstwo barokowe: jasno oświetlone postaci ukazane na jednolicie ciemnym tle.
Chłopiec siedzi frontalnie na skrzyni lub krześle, dłonie ułożone ma na kolanach, jego tors jest nagi. Twarz skierowana w stronę obiektywu jest poważna, skupiona, trudno wyczytać z niej konkretne emocje. Jego sylwetka zdaje się niknąć w mroku nieoświetlonego tła.
Na twórczość He Chengyao duży wpływ miała jej biografia, a w szczególności dramatyczna historia rodziny. Jej matka cierpiała na chorobę psychiczną, w wyniku czego obie zmagały się z wykluczeniem społecznym. W Chinach, rodzinnym kraju artystki, osoby cierpiące na choroby o podłożu psychicznym nie otrzymują odpowiedniej pomocy od państwa i najczęściej żyją w trudnych warunkach materialnych. Funkcjonują głównie w ograniczonym gronie – wśród najbliższej rodziny. Marginalizacja i odrzucenie z większej wspólnoty mogą jednocześnie wzmacniać więzy rodzinne i relacje pomiędzy jej członkami i członkiniami. Niezrozumiane ze względu na swoją odmienność osoby zostają zdane wyłącznie na siebie.
Artystka pokazuje najbliższych, matkę oraz syna, ze świadomością brzemienia, jakim są obarczeni, ale jednocześnie z troską, czułością i nadzieją. Pozostałe przedstawienia z cyklu to portrety podwójne: na jednym He Chengyao fotografuje się z matką, na drugim jest z synem. Na ostatnim chłopiec jest sam. Czy w przyszłości znajdzie się ktoś, kto da mu należyte wsparcie?
Twórczość Chengyao dotyczy jej osobistych doświadczeń oraz stanowi próbę przepracowania rodzinnej traumy. Nie jest to jednak sytuacja jednostkowa, to świadectwo (eng. testimony) chińskiego ustroju, który nie jest przystosowany ekonomicznie i społecznie do potrzeb osób dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną i chorobami o podłożu psychicznym.
[tekst: Emilia Lipa]
audiodeskrypcja pracy:
[tekst: Magdalena Celegrat; nagranie i mastering: Jan Tuźnik]
tyflografika:
[wykonanie: Evghenia Gritscu, Agata Sztorc-Gromaszek]
opis w PJM:
[tłumaczenie: Justyna Kieruzalska]
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.