NOWY ZŁOTY
30-4-2021 - 27-5-2021
Szczegóły projektu
NOWY ZŁOTY (wcześniej ZŁOTY KIOSK) to niezależna inicjatywa wystawiennicza działająca od 2019 roku. Przez prawie dwa lata korzystała z obiektu architektonicznego stworzonego przez Rewizję Grupę Projektową we Wrocławiu – Złotego Kiosku zlokalizowanego na jednym z podwórek na osiedlu Ołbin. Tam zrealizowanych zostało dwanaście kolejnych odsłon-wystaw. Od maja 2021 roku program przenosi do OSA, czyli Otwartego Studio Antyfaszystowskiego będącego częścią Galerii Labirynt. To tu, NOWY ZŁOTY zagości na kilka kolejnych miesięcy, szukając w tym czasie dla siebie nowego miejsca we Wrocławiu. Zespół kuratorski i realizacyjny inicjatywy tworzą Magdalena Kreis i Yuriy Biley.
NOWY ZŁOTY w OSA / CEREMONIAŁ 3
NOWY ZŁOTY swoją obecność w Lublinie rozpocznie od trzeciej prezentacji w ramach CEREMONIAŁU – projektu zakładającego ekspozycji prac w formie flag zamieszczonych na szczycie kiosku. Po wrocławskich prezentacjach flag Moniki Drożyńskiej i Yulii Krivich, w maju na OSA zawisa praca Alexa Urso (https://alexurso.com). “Still waving” powstała w 2018 roku, w ramach projektu rezydencyjnego Art Apartments’. Odpowiadając na temat rezydencji “London is open”, artysta stworzył tkaninę łączącą w sobie flagę Wielkiego Londynu (regionu obejmującego 32 gminy) oraz flagę Uchodźców (powstałą dla podkreślenia bezprecedensowego udziału zespołu uchodźców podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro). Kolory i kształty obu flag “stapiają się” tworząc nową formę graficzną – symbol otwartości i solidarności. Po trzech latach od tej realizacji, flaga Alexa Urso wciąż powiewa. I jak podkreśla artysta: “Pomimo tego, że pandemia odciągnęła uwagę od tematu kryzysu migracyjnego, wiemy teraz bardziej niż kiedykolwiek, że nikt nie może uratować się sam”. Praca Alexa Urso będzie prezentowana na OSA do 27 maja.
Seria prezentacji w ramach CEREMONIAŁU wpisuje się w czas pomiędzy odsłonami-wystawami. A zatem właśnie 27 maja otworzymy odsłonę XIII stworzoną przez Weronikę Wysocką (http://weronikawysocka.com). Szczegóły dotyczące tej wystawy poznacie niebawem.
Alex Urso (1987 r.) – artysta interdyscyplinarny, absolwent Academy of Fine Arts of Brera w Mediolanie. Najczęściej tworzy kolaże, asamblaże i scenograficzne instalacje. Jego prace były prezentowane w publicznych i prywatnych przestrzeniach wystawienniczych takich jak, między innymi: Estorick Collection (Londyn), Casa Testori (Mediolan), Miejsce Projektów Zachęta (Warszawa), BWA Katowice, Galeria Monopol (Warszawa), Włoski Instytut Kultury w Krakowie, Galeria Entropia (Wrocław) czy Studio87 (Valletta).
Równolegle do swojej praktyki artystycznej, Urso jest także zaangażowany w projekty kuratorskie oraz krytykę artystyczną. Od 2014 roku współpracuje z kilkoma przestrzeniami wystawienniczymi i instytucjami, wśród których wymienić należy: Zachętę Narodową Galerię Sztuki, Włoski instytut Kultury w Warszawie, Polski Pawilon w ramach 16. Międzynarodowej Wystawy Architektury — La Biennale di Venezia, Fondazione Benetton, Instytut Adama Mickiewicza, Pawilon Polski 22. Międzynarodowej Wystawy w ramach Triennale w Mediolanie. W 2017 roku Urso był także jednym z kuratorów “Biennale de La Biche” – najmniejszego biennale sztuki na świecie. Aktualnie współpracuje jako autor tekstów z magazynami artystycznymi Artribune i Sky Arte.