slyder3p

Trzy plagi

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Otwarcie wystawy: 01.09.2019 (niedziela), godz. 18.00; wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Ewelina Lachowska) oraz na język angielski (Krystian Kamiński)
Wystawa czynna do 11.11.2019 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp: 1 zł.

Spotkanie z artystami i artystkami: 01.09.2019 (niedziela), godz. 15.00; prowadzenie: Edwin Bendyk; wydarzenie tłumaczone na polski język migowy (Ewelina Lachowska)

Cykl niedzielnych oprowadzań po wystawie: 15.09, 29.09, 6.10, 13.10, 20.10, 27.10 (program)

Artyści i artystki:
Paweł Althamer, Ewa Axelrad, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Tomasz Bielak, Przemek Branas, Karolina Breguła, Hubert Czerepok, Elżbieta Jabłońska, Anna Konik, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, Zbigniew Libera, Goshka Macuga, Jacek Malinowski, Dorota Nieznalska, Dorota Podlaska, Agnieszka Polska, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Mariusz Tarkawian, Marek Wasilewski, Wojciech Wilczyk, Wspólnota międzygatunkowa, Monika Zadurska-Bielak, Artur Żmijewski

Kuratorka: Magdalena Linkowska
Współpraca: Waldemar Tatarczuk

Artyści i artystki wybrane w otwartym naborze:
Pamela Bożek, Sylwia Brzyszczyk, Marianna Grabska, Barbara Gryka, Magdalena Hoffa, Łukasz Horbów, Daniel Kotowski, Piotr Krzymowski, Justyna Lach, Aleksandra Liput, Gustaw Maj, Agnieszka Mastalerz, Dominika Piętak, Agnieszka Sejud

Kuratorki: Agnieszka Cieślak, Magdalena Linkowska

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z wydanej w 1993 roku książki Ryszarda Kapuścińskiego Imperium. Autor ostrzega w niej: „Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza – to plaga nacjonalizmu. Druga – to plaga rasizmu. Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu. Te trzy plagi mają tę samą cechę, wspólny mianownik – jest nim agresywna, wszechwładna, totalna irracjonalność”.

Zaprezentowane podczas wystawy prace odnoszą się bezpośrednio do zawartych w cytacie „plag” lub innych niebezpieczeństw, jak chociażby powracający dziś faszyzm. Wszystkie wymienione problemy mają złożony charakter i stanowią bogaty obszar badawczy dla wielu teoretyków i uczonych. Jednak dla rosnącej liczby ludzi jest to już nie tylko teoria, a coraz bardziej widoczne i odczuwalne zagrożenie dnia codziennego. Wymienione zjawiska nasilają się, w mniejszym lub większym stopniu, nie tylko w Polsce i Europie, ale w wielu innych miejscach na świecie. Takie pojęcia jak naród, rasa, religia są coraz częściej wykorzystywane przez organizacje populistyczne i neofaszystowskie. Przestają być tylko hasłami, stając się fundamentem programów partii politycznych. Tytułowe plagi traktujemy w kontekście wystawy jako punkt wyjścia, w rzeczywistości jako jedne z wielu zagrażających światu katastrof, których wspólnym mianownikiem jest nienawiść, nietolerancja i polityka poszukiwania wroga i niepohamowana ekspansywność człowieka. Prace, które zaprezentujemy podczas wystawy powstały w rożnym czasie i w rożnych kontekstach, wszystkie jednak są wynikiem niepokoju, niezgody, krytyki wobec rzeczywistości i ludzi, którzy wciąż są „gotowi na przemoc”.

Wystawa, podczas której zaprezentujemy ogółem dzieła 43 artystek i artystów, będzie miała dwie części. Na jednej z nich, do której zaproszone zostały wybrane artystki i artyści polscy zaprezentowane zostaną prace w formie cyfrowej: filmy wideo, zdjęcia, animacje i prace dźwiękowe. Drugą część stanowić będą prace urodzonych po 4 czerwca 1989 r. studentek/absolwentek oraz studentów/absolwentów wyższych szkół artystycznych, wyłonione w trybie otwartego naboru. Prace te wykonane są w rożnych mediach.

Data otwarcia wystawy – 1 września – nie jest przypadkowa i wiąże się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wystawa wpisuje się także w działania  ogólnopolskiego, nieformalnego porozumienia osób, instytucji, ruchów społecznych, samodzielnych kolektywów oraz indywidualnych aktywistek, aktywistów, artystek i artystów, którzy wspólnie pracują nad stworzeniem dużej sieci antyfaszystowskich i antywojennych wydarzeń kulturalnych i działań społecznych związanych z Rokiem Antyfaszystowskim (przeczytaj więcej o Roku Antyfaszystowskim).

„Noc rozumu, plagi dnia” – tekst kuratorski

_______________________________________________________

Chcielibyśmy, aby cyfrowa odsłona wystawy Trzy plagi stała się otwartą propozycją dla mniejszych ośrodków, małych galerii, domów kultury czy nawet szkół; forma projekcji umożliwi zorganizowanie kolejnych odsłon w dowolnym miejscu w dostosowanej formie. Zapraszamy zainteresowanych do kontaktu mailowego na adres: 3plagi@labirynt.com.

 

Katalog on-line

 

aifdpimpjfnllgbo