24-6-2021 - 24-6-2021
Galeria Labirynt
O wydarzeniu
W Labiryncie sztuki
Dyskusja publiczna z okazji spotkania zarządu AICA sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki odbywającego się gościnnie w Galerii Labirynt w Lublinie.
Kiedy: 24.06.2021, godz. 17:00–19:00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Dostępność: Spotkanie odbędzie się na parterze. W sali jest zainstalowana stała pętla indukcyjna. Wydarzenie tłumaczone na PJM. Spotkanie będzie transmitowane w mediach społecznościowych z tłumaczeniem na PJM. Tłumaczyć będą: Ewelina Lachowska i Łukasz Grzesiuk. Wstęp wolny.
Uczestnicy_czki dyskusji: Magdalena Ujma – prezeska sekcji polskiej AICA, Małgorzata Kaźmierczak – wiceprezeska, Arkadiusz Półtorak – sekretarz, Łukasz Guzek – członek zarządu.
Prowadzenie: Sylwia Hejno
Dyskusja odbędzie się z udziałem publiczności i będzie transmitowana na Facebooku Galerii Labirynt.
Sztukę współczesną tworzy złożona sieć różnorodnych zjawisk, postaw, teorii, a także mechanizmów instytucjonalnych i medialnych. Każdy artysta_ka, teoretyk_czka, krytyk_czka zajmuje się pewnym wybranym aspektem funkcjonowania tego wielkiego organizmu jakim jest sztuka. Wśród tej wielkości propozycji wybiera także widz_ka, odbiorca_czyni, uczestnik_czka. Instytucje takie jak galerie, muzea czy domy aukcyjne poprzez swoją aktywność kierują uwagę na wybrane aspekty sztuki.
Czy można dziś odpowiedzieć na pytanie co to jest sztuka? Zapewne tak, choć będzie to odpowiedź założona, wieloaspektowa – jak sama sztuka. Nie ma dziś jednej wiodącej definicji sztuki. Odbiorca szuka w dziełach podpowiedzi, pomagających mu znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania, wynikające z konieczności zrozumienia złożoności świata otaczającego, jego procesów i stosunków międzyludzkich. Są jednak podstawowe wartości, jakimi zajmuje się sztuka, a które są zarazem wartościami budującymi życie społeczne i szczęście indywidualne: to wolność, otwartość, równość, inkluzywność. To cechy dobrej sztuki i dobrego życia.
Dyskusję poprzedzą krótkie wystąpienia uczestników i uczestniczek, opowiedzą o potrzebie wolności i cenzurze sztuki w Polsce, o dziełach radykalnych w historii sztuki współczesnej, o otwartości pojęcia sztuki oraz o znaczeniu Galerii Labirynt.
O AICA zob. więcej na: aica.sztuka.edu.pl
Cennik
Język
Kuratorzy
Audiodeskrypcja
Artyści/artystki
Podobne wydarzenia
Przyszłość zaczyna się teraz – twórcze warsztaty | Maciej Kryński
24-1-2025 - 24-1-2025
Galeria Labirynt
Twórcza ekspresja – warsztaty ruchowo-plastyczne | Patryk Dariusz Gacki
17-1-2025 - 17-1-2025
Galeria Labirynt