07-6-2022 - 07-6-2022

Galeria Labirynt | Plaza

O wydarzeniu

Punktem wyjścia spotkania będzie książka Fiony Kelly McGregor „Strange Museums”, a porozmawiamy m.in.  na temat przemian, jakie zaszły w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Przyjrzymy się również naszemu miastu.

Wydarzenie w jęz. angielskim.


Kiedy: 7.06.2022 (wtorek), godz. 18.00
Gdzie: Galeria Labirynt Plaza, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Spotkanie nie będzie tłumaczone na PJM.
Wstęp: wolny


Jest taka niepisana zasada: idź do barów, aby zrozumieć żyjących w danym miejscu. Idź do muzeów, aby zrozumieć zmarłych. Fiona McGregor po raz pierwszy przyjechała z Australii do Polski w 2006 roku, była to jednocześnie jej pierwsza wizyta w Europie Wschodniej. Zetknęła się wówczas z nieznaną jej wcześniej perspektywą gospodarczą, polityczną i społeczną tej części Europy w szczególnym momencie, krótko po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Autorka obserwowała zmieniającą się kulturę, w której ludzie walczą o dobre życie w nowo kształtującym się kapitalizmie, w kraju, gdzie stare idee są wyrażane w zadziwiającym skupisku muzeów publicznych.

Książka „Strange Museums” będąca rodzajem dziennika z tej podróży, stanowi przyczynek do rozmowy z autorką na temat przemian, jakie zaszły w Polsce m.in. na polu przestrzeni, wydarzeń i narracji LGBTQ+, szesnaście lat temu i obecnie. Podczas swojej podróży Fiona odwiedziła również nasze miasto, stąd rozdział „Magia Lublina”. Będziemy więc mogli porozmawiać również o mieście z perspektywy przeszłości, czy rzeczywiście zmieniło się bardzo i co o tych zmianach myślimy, jak je oceniamy, jak widzimy przyszłość. Czy „magia Lublina” jeszcze działa.

Fiona Kelly McGregor jest australijską autorką i performerką. Pisze powieści, eseje, artykuły i recenzje. Ostatnio „Buried not Dead” (2021), zbiór esejów skoncentrowanych wokół performansu i Sydney. Książka zawiera obszerne sylwetki artystów: Mike’a Parra, Lataii Taumoepeau i Bev Nicholas (Cindy Ray), a także wspomnienia, relacje i historię trzydziestoletniej kultury queerowego performansu w Sydney. Najnowsza powieść Fiony, „Indelible Ink”, wygrała Age Book of the Year.

Fiona znana jest z bogatego repertuaru sztuki performans. Zaczynała w latach 90. od udziału w queerowych imprezach tanecznych i wydarzeniach kulturalnych. W latach 2008-2011 tworzyła multidyscyplinarną serię „Water Series”, badającą fundamentalną substancję wody w kontekście podnoszenia się poziomu mórz, degradacji środowiska w Australii i ludzkiego organizmu. Jej ostatnią pracą performerską był cykl fotograficzny „Moving Masks” z 2020 roku, wykonany w odpowiedzi na nadejście Covid-19.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Filipa Kijowskiego „BIBLIOTEKA AZYL | gdzie półki uginają się od queerowych lektur, i my zostawiamy swoje zakładki”.

Cennik

bezpłatne

Język

angielski

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup