23-1-2022 - 23-1-2022
Galeria Labirynt
O wydarzeniu
Zapraszamy na oprowadzanie w PJM po aktualnych wystawach w Galerii Labirynt. Obejrzyj prezentowane prace i ich poznaj historie!
Kiedy: 23.01.2022 (niedziela), godz. 15.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Oprowadzanie odbywa się na parterze. Oprowadzanie odbędzie się w Polskim Języku Migowym.
Wstęp: wolny
Zapisy online (link do formularza zgłoszeniowego)
„Kolekcja dostępna” to wystawa podsumowująca projekt realizowany od maja 2021 roku. W jego ramach prowadzone były działania związane z przygotowaniem adaptacji do wybranych dzieł z kolekcji Galerii Labirynt. Przygotowywane materiały pozwalają na swobodny i samodzielny odbiór wystawy przez każdą osobę, bez względu na wiek czy poziom sprawności. Trzydzieści dzieł z kolekcji Galerii Labirynt w Lublinie zostało opracowanych pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wystawa prezentuje dziewięć z nich – fotografie, rzeźby, obiekty, a także obrazy wykonane przez polskich oraz zagranicznych artystów i artystki. Prezentowane dzieła sztuki z kolekcji Galerii Labirynt zostały wzbogacone o adaptacje, które pozwalają zapoznać się z nimi między innymi za pomocą dotyku, opisu dźwiękowego czy tłumaczenia na polski język migowy.
Na wystawie „Działanie na żywo” artystki wykorzystują narzędzia sztuki do poruszenia tematów niezwykle osobistych, które w publicznym akcie odbioru zyskują uniwersalne znaczenie. W działaniach tych istotną rolę grają nie tylko osoby, ich symboliczne gesty i akty performatywne, ale i „rytuały rzeczy”, przedmioty traktowane jako elementy aktywne, posiadające moc sprawczą. Ujęte razem, prace Grzeszykowskiej, Kubiak i Rajkowskiej, rezonują na różnych poziomach; psychologicznym, społecznym, kulturowym, stanowią refleksję nad tożsamością i doświadczeniami jednostki oraz funkcjami sztuki współczesnej w procesach samoświadomościowych i wspólnotowych.
O oporze wobec autorytarnego państwa opowiada z kolei wystawa „Będzie dobrze, trzeba tylko wszystko zmienić”, prezentująca fotografie autorstwa Chrisa Niedenthala z lat 1981–1983 oraz zdjęcia Archiwum Protestów Publicznych, otwartej platformy dystrybucji obrazów związanych z napięciami społeczno-politycznymi w Polsce od 2016 roku do dzisiaj.
Prowadzenie: Wioletta Stępniak
Cennik
Bezpłatne
Język
PJM
Kuratorzy
Audiodeskrypcja
Artyści/artystki