23-5-2025 - 23-5-2025
Galeria Labirynt
O wydarzeniu
Czym może być instytucja otwarta? Jak praktykować dostępność bez protekcjonalności? Co oznacza gościnność w kontekście migracji, niepełnosprawności i różnorodności? Jak budować instytucję otwartą na dorosłe osoby odwiedzające? Jak słuchać, żeby nie tylko usłyszeć, ale też zmienić swój sposób działania?
kiedy: 23.05.2025 (piątek), godz. 10.00–15.00
gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
język: wydarzenie odbędzie się w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski oraz Polski Język Migowy (PJM)
wstęp: udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny: link do formularza
Open Talks, Open Practices, Open Gallery to wydarzenie zamykające projekt „Galeria Otwarta” (2023-1-PL01-KA122-ADU-000144628) realizowany przez Galerię Labirynt w ramach programu Erasmus+. Zamiast typowego podsumowania, proponujemy wspólną refleksję, współobecność i myślenie instytucjonalne w trybie dialogu. Rezygnując z hierarchii, podium i jednostronnych prezentacji, tworzymy przestrzeń, w której różne doświadczenia – osób uczestniczących, edukatorek i edukatorów, ekspertek – wybrzmiewają równolegle i współistnieją na równych prawach. W wydarzeniu udział wezmą osoby zaangażowane w działania edukacyjne, dostępnościowe i instytucjonalne, przedstawicielki i przedstawiciele organizacji partnerskich oraz uczestniczki i uczestnicy mobilności. Wspólnie przyjrzymy się temu, czego udało nam się nauczyć, co możemy zmienić, co warto rozwijać – i jaką instytucję kultury możemy budować dalej.
Program wydarzenia
- 10:00–10:45 | Otwarcie i powitanie
Prezentacja celów, działań i efektów projektu przez zespół koordynujący (Agata Sztorc-Gromaszek, Krystian Kamiński) - 10:45–11:00 | Przerwa kawowa
- 11:00–12:00 | Moduł 1 – Kurs w EMΣT: krąg refleksji
Pierwsza część wydarzenia przyjmie formę otwartego kręgu rozmowy z udziałem uczestniczek i uczestników kursu edukacyjnego, który odbył się w Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Atenach (EMΣT). Każda osoba wniesie do rozmowy temat, który został poruszony podczas kursu oraz podzieli się refleksją na temat warsztatu wdrożeniowego, który przeprowadziła po powrocie. Ta część będzie przestrzenią na dzielenie się doświadczeniem uczenia się, niepewnościami i nowymi perspektywami w pracy edukacyjnej i instytucjonalnej.
Osoby uczestniczące: Barbara Gryka, Filip Kijowski, Agata Sztorc-Gromaszek, Magdalena Szubielska, Michał Tokarz-Mazurek, Paulina Tokarz-Mazurek, Monika Rejman, Mateusz Wszelaki. - 12:00–12:30 | Przerwa kawowa
- 12:30–13:30 | Moduł 2 – Job shadowing: sesja posterowa
Druga część wydarzenia to otwarta sesja posterowa, prezentująca doświadczenia osób uczestniczących w wyjazdach obserwacyjnych (job-shadowing) w sześciu europejskich instytucjach: Accademia Carrara (Bergamo), Casa São Roque (Porto), MitOst, ZK/U i zusa (Berlin), oraz Copenhagen Contemporary (Kopenhaga). Osoby uczestniczące przygotują postery, które będzie można oglądać i omawiać, rozmawiając bezpośrednio z autorkami i autorami materiałów. To moment, w którym codzienność instytucji zostanie opowiedziana z wielu perspektyw.
Osoby uczestniczące: Barbara Gryka, Krystian Kamiński, Paweł Korbus, Agata Sztorc-Gromaszek, Magdalena Szubielska, Monika Rejman, Waldemar Tatarczuk, Paulina Tokarz-Mazurek, Mateusz Wszelaki, Victoriia Zymomria. - 13:30–14:30 | Moduł 3 – Eksperckie stoły tematyczne
Trzecia część wydarzenia odbędzie się w formule World Café – otwartych rozmów przy stolikach tematycznych prowadzonych przez zaproszone ekspertki. Każda z nich zaprosi do rozmowy na temat wynikający z jej doświadczenia zawodowego i zaangażowania społecznego:
Selene Carboni (Włochy): Jak instytucje kultury mogą być otwarte na niewidome osoby odwiedzające?
Selene Carboni jest historyczką sztuki i edukatorką muzealną, specjalizuje się w udostępnianiu sztuki wizualnej osobom z niepełnosprawnością wzroku. Od 2019 roku współpracuje z zespołem psychologów i psycholożek z Uniwersytetu w Toronto, który bada rysunki tworzone przez osoby niewidome. Jest związana z Uniwersytetem IULM w Mediolanie, gdzie współprowadzi zajęcia na kierunku Cyfrowa komunikacja w obszarze sztuki. Jest autorką książek poświęconych dostępności w edukacji oraz artykułów naukowych dotyczących percepcji obrazu i formom wizualnym przystosowanym do odbioru dotykowego. W projekcie reprezentuje stowarzyszenie The Blank Contemporary Art z Bergamo.
Marina Tsekou (Grecja): Czy muzea mogą pełnić rolę pośredniczącą, wzmacniając głosy i historie osobiste, aby wywierać realny wpływ społeczny?
Marina Tsekou jest kuratorką ds. edukacji w EMΣT – Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Atenach. Jej działania koncentrują się na zapewnianiu równego dostępu do sztuki i kultury dla młodzieży, dorosłych oraz różnych grup społecznych. Ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu materiałów edukacyjnych dla młodych odbiorców i odbiorczyń oraz edukatorów i edukatorek, poszukując sposobów na to, by sztuka współczesna była bardziej przystępna, angażująca i zrozumiała. W EMΣT zainicjowała i prowadzi program partycypacyjny EMΣT Bez Granic, realizowany we współpracy z instytucjami społecznymi, kulturalnymi i edukacyjnymi. Jest również autorką projektu Face Forward… into my home – interaktywnej inicjatywy artystycznej, która wspiera osoby z doświadczeniem uchodźczym w opowiadaniu własnych historii, codziennego życia i dziedzictwa kulturowego, budując przestrzeń dla dialogu i wzajemnego zrozumienia między społecznościami. Z wykształcenia filozofka, psycholożka i pedagożka, obecnie prowadzi badania w obszarze edukacji artystycznej, edukacji dorosłych, włączenia społecznego i komunikacji międzykulturowej.
Kasia Zielińska (Niemcy/Polska): Jak instytucje kultury mogą wspierać osoby tworzące z obszarów kryzysowych i wspomagać ich integrację z lokalnym środowiskiem?
Kasia Zielińska jest menedżerką kultury i współdyrektorką zarządzająca zusa gGmbH. Jej działalność koncentruje się na wspieraniu zdrowia psychicznego w sektorze kultury. W zusa odpowiada za program rezydencyjny AiR zusa oraz za projekty realizowane we współpracy z ukraińskimi twórczyniami i twórcami kultury. Wcześniej była koordynatorką projektu i-Portunus Houses w organizacji MitOst. Przez ponad dziesięć lat współpracowała z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016, pełniąc różne funkcje, m.in. koordynatorki sztuk wizualnych, koordynatorki rezydencji artystycznych i projektów mobilności kulturowej oraz menedżerki ds. relacji międzynarodowych. Była także główną producentką Pawilonu Narodowego Ukrainy na 58. Biennale w Wenecji.
- 14:30–15:00 | Zakończenie
O projekcie
„Galeria Otwarta” to międzynarodowy projekt edukacyjny realizowany przez Galerię Labirynt w ramach programu Erasmus+ (2023-1-PL01-KA122-ADU-000144628). Obejmuje kurs edukacyjny w EMST w Atenach, wyjazdy obserwacyjne typu job-shadowing w partnerskich instytucjach w Niemczech, Włoszech, Portugalii i Danii oraz działania wdrożeniowe i spotkania refleksyjne w Lublinie. Celem projektu jest budowanie bardziej dostępnych i włączających instytucji kultury, w których zmiana rodzi się w procesie i poprzez relacje.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Cennik
bezpłatne
Język
angielski, tłumaczenie na język polski i PJM
Kuratorzy
Audiodeskrypcja
Artyści/artystki
Podobne wydarzenia

Queerowy Krąg | Dla kogo jest aktywizm? – o przywilejach w środowisku aktywistycznym
10-5-2025 - 10-5-2025
Galeria Labirynt | Plaza

Nowe rozdziały Biblioteki Azyl – spotkanie o przyszłości
22-4-2025 - 22-4-2025
Galeria Labirynt | Plaza