22-10-2024 - 22-10-2024
Galeria Labirynt | Plaza
O wydarzeniu
Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu książki Q-booxs! Tym razem porozmawiamy o książce „Yellowface” Rebecci F. Kuang.
Kiedy: 22.10.2024 (wtorek), 17.00-19.00
Gdzie: Biblioteka Azyl (Galeria Labirynt), ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Język: wydarzenie w języku polskim. Brak tłumaczenia na język angielki i ukraiński. Brak tłumaczenia na PJM.
Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze, w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych.
Wstęp: wolny
Prowadzenie: Niko Szymura, kolektyw TransCendens
TW, które występują w książce: alkohol, napaść, wspomnienie „odwróconego rasizmu”, fetyszyzacja kultury azjatyckiej, wspomnienie o napaści seksualnej (nie pojawia się drastyczny opis, fragment ten nie będzie omawiany na Q-books), wspomnienie o wojnie
„Yellowface” to opowieść o June Hayward, pisarce, która kradnie manuskrypt powieści swojej zmarłej przyjaciółki, Atheny. June publikuje książkę pod swoim nazwiskiem, co szybko doprowadza do wielkiego sukcesu i popularności, ale także wyrzutów sumienia. Skradziony tekst skupia się na kulturze azjatyckiej, z której wywodziła się Athena, a której June, jako biała kobieta, nie mogła do końca rozumieć. Główna bohaterka staje więc w obliczu oskarżeń o „yellowface”, czyli przywłaszczanie tożsamości kulturowej Azjatów.
Książka Rebecci F. Kuang porusza temat zawłaszczania kulturowego, zwłaszcza w kontekście tego, jak osoby spoza danej kultury mogą czerpać z niej korzyści. Autorka poniekąd zadaje pytanie, do jakiego momentu etyczne jest pisanie o innych kulturach.
Jest to w pewien sposób tożsame z problemem, który od pewnego czasu uwidacznia się w społeczności queerowej i poza nią. Czy osoby cishetero powinny pisać o życiu osób queerowych? Kto ma prawo opowiadać historie mniejszości i jaką odpowiedzialność ponoszą autorzy za przedstawianie cudzych doświadczeń?
Zawłaszczanie głosów mniejszości przez osoby uprzywilejowane często prowadzi do uproszczeń, przekłamań i pogłębiania stereotypów. Taka narracja może nie tylko zagłuszać autentyczne głosy mniejszości, ale też odbierać im przestrzeń do opowiadania własnych historii i budowania swojej tożsamości w społeczeństwie.
Rebecca F. Kuang to chińsko-amerykańska pisarka, która oprócz „Yellowface”, znana jest również z takich powieści, jak „Babel”, czy „Wojna Makowa”. Urodziła się w 1996 roku w Chinach, a dorastała w Stanach Zjednoczonych. Kuang jest absolwentką Uniwersytetu Cambridge oraz Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie studiowała m.in. historię Chin i literaturę. Pisze głównie fantasy, a jej książki znane są z błyskotliwego łączenia w sobie magii z elementami historycznymi i politycznymi, poruszając kwestie imperializmu, tożsamości i zawłaszczenia kulturowego.
Niko (on/ono) — osoba pisarska i aktywistyczna. Wydarzenie prowadzi w ramach kolektywu TransCendens.
Cennik
bezpłatne
Język
polski
Prowadzenie
Niko Szymura, kolektyw TransCendens
Audiodeskrypcja
Artyści/artystki
Podobne wydarzenia
Przyszłość zaczyna się teraz – twórcze warsztaty | Maciej Kryński
24-1-2025 - 24-1-2025
Galeria Labirynt
Twórcza ekspresja – warsztaty ruchowo-plastyczne | Patryk Dariusz Gacki
17-1-2025 - 17-1-2025
Galeria Labirynt