18-9-2020 - 11-10-2020

Galeria Labirynt | Plaza

O wystawie

Dzieła artystów i artystek związanych z Lublinem będzie można zobaczyć i kupić w Galerii Labirynt od 18 września. Rusza cykl wystaw Powiększenie. Jako pierwsi swoje prace zaprezentują: Edna Baud, Jakub Ciężki i Małgorzata Pawlak.

 

W czasie światowego kryzysu, jakim jest pandemia koronawirusa i spowodowana nim przymusowa izolacja padło wiele słów dotyczących rewizji otaczającej nas rzeczywistości. Zastanawialiśmy się – wspólnie w mediach i sami w głębi siebie – nad tym, jak wyglądać będzie przyszłość. Pracownicy sektora kultury, w tym instytucji sztuki współczesnej, udzielali wywiadów i radzili nad tym, jak ich placówki powinny zareagować na zaistniałą sytuację. W wielu wypowiedziach położono nacisk na czasową zmianę kierunku skupienia uwagi z tego, co poza, na to, co tu, sugerowano zmianę perspektywy widzenia, przeniesienie punktu ciężkości, zoom do wewnątrz. Czas pandemiczny, zdefiniowany lękiem o bliskich i siebie okazał się czasem, w którym przywołano sens siły wspólnoty, rodziny, relacji z najbliższymi. Powracała refleksja nad znaczeniem więzów pomiędzy ludźmi i ich otoczeniem, wzajemnej pomocy, dbania o siebie i innych. Jak echo powracało też słowo lokalność, raz: w znaczeniu najbliższego środowiska, o które należy teraz najbardziej zadbać; dwa: jako prawdziwej wartości, o której zapominamy, kierując swój wzrok zawsze dalej. Oczywiście wiele mówiono o znaczeniu lokalności także przed pandemią, ale zdaje się, że robiono to „programowo”, bardziej z myślą o wypełnianiu założeń określanych przez odgórną politykę kulturalną, niż z prawdziwą wiarą w jej moc i znaczenie. Stąd Powiększenie – najnowszy cykl wystaw w Galerii Labirynt prezentujących prace związanych z Lublinem artystek i artystów, których twórczość składa się na krajobraz polskiej sztuki współczesnej. Cykl wychodzi naprzeciw zagadnieniu „skupienia się na tym, co mamy tu i teraz”, jak i wynika z pragnienia obalenia uparcie trwającego mitu małomiasteczkowości.

Galeria Labirynt po raz pierwszy daje odbiorcom możliwość kupienia prac artystów i artystek związanych z Lublinem.  W elektronicznym katalogu zostały zamieszczone prace i informacje na temat ich autorów i autorek. Wiedzy można zasięgnąć także u kuratorek Galerii, które w razie potrzeby udzielą konsultacji i przeprowadzą przez cały proces związany z kupnem prac.

Katalog z pracami i informacjami na temat autorów i autorek.

Powiększenie
18.09.2020, godz. 18:00
Galeria Labirynt | Plaza
ul. Lipowa 13 / wejście od ul. Ofiar Katynia
Otwarcie tłumaczone na język angielski i PJM 

Cennik

wstęp wolny

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

O autorach

Edna Baud

absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, finalistka 12. ogólnopolskiego Konkursu Gepperta i laureatka nagrody rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem i dźwiękiem.

Jakub Ciężki

absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Stypendysta Ministra Kultury „Młoda Polska 2013” oraz Grand Prix w 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011”.

Małgorzata Pawlak

absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom w pracowni prof. Jacka Wojciechowskiego). Laureatka Grand Prix 13. edycji ogólnopolskiego Konkursu Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem, fotografią, obiektem.

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup