13-12-2020 - 16-5-2021

Galeria Labirynt

O wystawie

Kiedy: 13.12.2020–16.05.2021

Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Dostępność: Informacja w PJM znajduje się poniżej. Wystawa znajduje się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Psy asystujące są mile widziane.

Nigdy nie będziesz szła sama to wystawa-manifest solidarności z kobietami, które wyszły na ulice po orzeczeniu wydanym 22 października 2020 roku przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. W jego wyniku Polska znalazła się w niechlubnej grupie krajów o najbardziej restrykcyjnym prawie aborcyjnym na świecie. Dlatego kobiety zaprotestowały, żądając wolności wyboru oraz prawa do decydowania o własnym życiu.

Wystawa jest głosem wspierającym ofiary zinstytucjonalizowanej przemocy. Solidaryzujemy się z osobami, które demonstrują podczas marszy i blokad jak również z tymi, które pozostają w domach – bo aparat represji i pogardy niszczy ich zdrowie psychiczne i przepełnia lękiem.

Otwarcie Nigdy nie będziesz szła sama nastąpi 13 grudnia 2020 roku, czyli w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Od tego dnia ekspozycja będzie rozrastać się, powiększając o nadsyłane propozycje, dając tym samym wyraz nieustannej mobilizacji społecznej.

Do udziału w wystawie zapraszamy autorów i autorki transparentów, haseł, kartonów, wlepek, grafik, plakatów strajkowych, dokumentacji fotograficznej i wideo z demonstracji oraz artystów i artystki wspierające protestujące osoby, tworzące prace solidaryzujące się z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet.

Chcemy ukazać ten wielki ogólnopolski oddolny ruch, który ogarnął wieleset miast, miasteczek i małych miejscowości w całym kraju.

Prace można przynosić do Galerii Labirynt osobiście, nadsyłać pocztą oraz za pomocą transferu internetowego, a w niektórych miastach (szczegóły wkrótce) odbędą się zbiórki, na podobieństwo historycznego „Polentransport” Josepha Beuysa z 1981 roku.

Transparenty można także wykonać na wystawie w Otwartym Studio Transparentów.

Adres pocztowy: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin

Wystawę najlepiej ogląda się po zmroku, dlatego otwarta jest ona w godzinach 14:00–22:00, a projekcje włączamy o godzinie 20:00.

Adres email: wystawastrajk@labirynt.com

Lista uczestników i uczestniczek wystawy

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup