30-7-2021 - 15-9-2021

Galeria Labirynt

O wystawie

Kolejna odsłona nieformalnej inicjatywy wystawienniczej NOWY ZŁOTY, która tymczasowo gości w OSA, czyli Otwartym Studio Antyfaszystowskim będącym częścią Galerii Labirynt, to wystawa Planety. Artystka została nominowana przez Weronikę Wysocką, w myśl funkcjonującej od 2019 roku formuły: artysta/artystka prezentujący w danym momencie pracę w ramach NOWEGO ZŁOTEGO wskazuje kolejny trzy nazwiska, a z nich zespół kuratorski wybiera jedno.

NOWY ZŁOTY

odsłona XIV

Planeta

„Tajemnica świętego namiotu”

30.07 – 15.08.2021

 

Planeta wychodzi w swojej realizacji od doświadczeń wyniesionych z odosobnień w lesie. Są one dla niej okazją do obserwowania natury, jej różnorodności i mocy. Szczególną uwagę kieruję w stronę drzew – uznając je za członków kręgu, współtowarzyszy procesu, wsparcie i źródło energii. Tych właściwości poszukuje też wracając do miasta i właśnie w tych okolicznościach artystka natrafiła na topolę czarną (Populus Nigra) znajdującą się na trawniku Galerii Labirynt.

Sięgając do źródeł okazało się, że historia drzewa – nazywanego przez mieszkańców “baobabem” – sięga 130 lat. Zasadzony na Placu Litewskim po powstaniu styczniowym jako „drzewo wolności”, przez lata był symbolem Lublina. W wyniku zainfekowania drzewa przez grzyba odłamał się konar i w 2016 roku wojewódzki konserwator zabytków podjął decyzję o jego wycięcie. Pień został przeznaczony na wykonanie rzeźby, a Mirosław Bałka podjął się realizacji projektu upamiętnienia „baobabu”. Splot niekorzystnych okoliczności spowodował, że resztki „baobabu” w niezmienionej lokalizacji pozostają do dziś.

Planeta zaprasza publiczność do uhonorowania drzewa – tego konkretnego “baobabu”, ale także symbolicznie każdego jego “krewniaka”, żyjącego, wspierającego, dającego energię. Służyć temu będzie rytuał zrealizowany podczas otwarcia wystawy, a także zaaranżowana w kiosku przestrzeń Chramu Wolności – świętego namiotu stworzonego do celebracji “naturalnej biodegradacji”, którą możemy zapożyczyć ze świata natury do życia codziennego. Jak mówi Planeta: “rozkładający się pień stanie się bazą do budowy nowego feministyczno-anarchistycznego ekosystemu, w którym wzajemne zależności nie opierają się o opresję, dyskryminację, przemoc, budowania fałszywych hierarchii czy nadużycia. W którym różnorodność staje się jednoznaczna z wolnością”.

W dniu wernisażu, 30 lipca o godzinie 19:00, odbędzie się performans uhonorowania drzewa. W kolejnych tygodniach wystawy publiczność będzie mogła złożyć dary i intencje w Chramie Wolności.

Otwarcie tłumaczone na PJM 

Tłumaczka: Ewelina Lachowska

//
Planeta – urodziła się 1996 r. w Kijowie, od 2013 roku mieszka i pracuje w Polsce. Studiowała Komunikację Wizualną na Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Ukończyła Akademię Fotografii w Warszawie. Działa na płaszczyznach sztuk wizualnych wykorzystując interdyscyplinarne podejście. Zajmuje się sztuką performatywną, rzeźbą, kostiumami historycznymi oraz instalacją. Analizując folklorystykę i rytuały magiczne szuka języka, który sprzyjałby rozwojowi świadomości intymności społecznej.
//

Zespół NOWEGO ZŁOTEGO: 

Magdalena Kreis i Yuriy Biley

 

Współpraca:

OSA – Otwarte Studio Antyfaszystowskie

Galeria Labirynt 

 

Wystawa sfinansowana dzięki wsparciu matronek i patronów: patronite.pl/nowyzloty

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup