01-9-2021 - 30-9-2021

Galeria Labirynt | Plaza

O wystawie

Określenie en face [ą fas] w sztuce oznacza sposób pokazania postaci na wprost widza. Najczęściej tę metodę stosuje się w portretach – artystycznych wizerunkach ludzi. Kiedyś portrety były malowane przeważnie na zamówienie, aby zdobić dom, świadczyć o kulturze oraz zamożności ich właściciela i osoby portretowanej. Na przestrzeni lat forma ta inspirowała artystów i artystki, którzy tworzyli swoje prace eksperymentując nie tylko z samą tematyką, ale i z techniką wykonania. Obecnie portret spełnia wiele funkcji, co można zobaczyć w pracach prezentowanych na wystawie.

„Ą fas” ukazuje różne spojrzenia na portrety w kolekcji Galerii Labirynt. Od klasycznego przedstawienia przez autoportret, karykaturę, portret fotograficzny, wideo, aż do nietypowego portretu w formie pisanej. Na wybranych pracach znajdziemy różnorodne wizerunki ludzkie – kobiety, mężczyzn, osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, dzieci, ale również przedstawienia pozaludzkie jak humanoidalny robot.

Wystawa na głównym miejscu stawia portret i jego formę, technikę wykonania i różnorodność podejścia artystycznego do tego tematu. W sposób humorystyczny podchodzimy też do wyrażenia en face zaczerpniętego z języka francuskiego, które, podobnie jak inne obcojęzyczne określenia stosowane w sztuce, często utrudnia odbiór prezentowanych prac, wprawiając odbiorców w zakłopotanie. Chcemy bawić się portretem i do tego zapraszamy również wszystkich widzów i widzki.

Zapraszamy do samodzielnego odkrywania wystawy z pomocą przewodnika. Przygotowane pytania pomogą zwrócić uwagę na najważniejsze elementy prac i odkryć ich historie. Odpowiedzi na pytania znajdują się obok każdej z prac na wystawie.

Artyści i artystki: Włodzimierz Borowski, He Chengyao, Oskar Dawicki, Irena Nawrot, Jadwiga Przybylak, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Mariusz Tarkawian, Ryszard Woźniak, Krzysztof Zarębski

Zespół kuratorski: Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek

Realizacja: Monika Rejman

Współpraca: Emilia Lipa, Karol Jakóbczyk, Jarosław Mitura, Jolanta Męderowicz

Identyfikacja wizualna: Krystian Kamiński

Cennik

Wstęp bezpłatny.

Język

Zespół kuratorski

Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Włodzimierz Borowski, He Chengyao, Oskar Dawicki, Irena Nawrot, Jadwiga Przybylak, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Mariusz Tarkawian, Ryszard Woźniak, Krzysztof Zarębski

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup