03-9-2021 - 07-11-2021

Galeria Labirynt

O wystawie

Wystawa „Mame-Loshn” traktuje o języku, który kształtował się w ciągłym ruchu, bez własnego terytorium. Jidysz, język „matczyny” pozostaje w bliskiej relacji ze sferą codziennego życia i ludzkim światem wewnętrznym. Stawia go to niejako w opozycji do języka „ojczystego” odzwierciedlającego relacje władzy.

 

Artystki i artyści: Gili Avissar, Mirosław Bałka, Nino Biniashvili, Raya Bruckenthal, Maayan Elyakim, Guy Goldstein, Katarzyna Krakowiak, Haim Maor, Assi Meshullam, Sala-Manca, Waldemar Tatarczuk, Nevet Yitzhak, Ewa Zarzycka
Kuratorki: Drorit Gur Arie, Tal Schwartz
Projekt ekspozycji: Ornit Arnon

 

______
Otwarcie wystawy:
Kiedy: 3 września 2021 r., godz. 19:00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wystawa odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczenie: Ewelina Lachowska. Otwarcie tłumaczone na język angielski, tłumaczenie: Krystian Kamiński.
Wstęp: wolny.
Wystawa trwa do 7 listopada 2021 r.
______

 

Franz Kafka nazywał jidysz żargonem składającym się z obcych słów. Wytykał temu językowi, że nie posiada systemu gramatyki. Nazywał go „bękartem”, który żywi się zapożyczeniami. Jednocześnie to, co może stanowić zarzut wobec jidysz, decyduje o jego fenomenie i sile.
Kafka nie znał jidysz, co więcej nigdy w domu go nawet nie słyszał, a poznał go dopiero jako język sceniczny żydowskiego teatru. Podobnie w jidysz nie wychowali się artyści i artystki zaproszeni na wystawę, dla niektórych ten język jest całkowicie obcy. Ich prace skoncentrowane wokół jidysz badają zdolność tego języka do przekraczania własnych granic, co staje się synonimem twórczego aktu.

Cennik

Na wernisaż wstęp wolny.
Bilet wstępu na wystawę – 1 zł.

Język

Polski, angielski, PJM

Kuratorki

Drorit Gur Arie, Tal Schwartz

Dostępność

Wystawa odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczenie: Ewelina Lachowska. Otwarcie tłumaczone na język angielski, tłumaczenie: Krystian Kamiński.

Artyści/artystki

Gili Avissar, Mirosław Bałka, Nino Biniashvili, Raya Bruckenthal, Maayan Elyakim, Guy Goldstein, Katarzyna Krakowiak, Haim Maor, Assi Meshullam, Sala-Manca, Waldemar Tatarczuk, Nevet Yitzhak, Ewa Zarzycka

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup