10-9-2021 - 30-9-2021

Galeria Labirynt 2

O wystawie

Wystawa prezentuje prace, które powstały w trakcie półrocznego pobytu w Lublinie w ramach programu rezydencyjnego Gaude Polonia. Evghenia Gritscu w centrum zainteresowania postawiła własne doświadczenia życiowe. W swoich pracach stara się skierować uwagę na uniwersalne tematy.

______

Otwarcie wystawy [PJM]:
Kiedy: 10.09.2021, godz. 19:00
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
Dostępność: Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczenie: Ewelina Lachowska. Otwarcie tłumaczone na język angielski, tłumaczenie: Krystian Kamiński. Wystawa odbędzie się w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną.
Wstęp: wolny

______

Instalacja „Not my body” przez cały czas trwania wystawy pozostanie w procesie destrukcji. Nie wiadomo, jak długo będzie przypominać swój pierwotny kształt, a kiedy zupełnie go straci. Obrazuje kondycję emocjonalną osoby, która doświadczyła agresji na tle seksualnym. Praca pozwala autorce zmierzyć się z traumą z przeszłości.

Jednocześnie, pobyt w Lublinie stał się dla artystki pretekstem do zbierania doświadczeń, poznawania nowych miejsc i środowisk. Instalacja „Transition” opowiada o tym, w jaki sposób rezydencja wpłynęła na podjęcie ważnych życiowych decyzji. Evghenia zaprasza publiczność do wspólnego przekroczenia symbolicznej granicy. „Nie wiadomo, co kryje się po jej drugiej stronie, ale wiem, że ta linia jest już za mną” – pisze artystka.

__________

Evghenia Gritscu – ukraińska artystka wizualna. Urodzona w 1992 r. w miejscowości Chahor (Ukraina). Mieszka i pracuje w Czerniowcach. W latach 2010-2015 studiowała malarstwo na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym w Bukareszcie. W 2014 roku studiowała na Estońskiej Akademii Sztuki w Tallinie. Uczestniczka wystaw zbiorowych m.in. w Galerii Y (Belgrad), Sali Brynkusz (Bukareszt), Galeria Noorus (Tartu), Hobusepealgallery (Tallinn), Casa Artelor (Timisoara), Galerii Rumuńskiego Instytutu Kultury (Bukareszt), Narodowym Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej (Kijów), Centrum Kultury „Wernisaż”(Czerniowce), Regionalnym Muzeum Historycznym w Warnie. W swojej praktyce artystycznej eksperymentuje z fotografią, grafiką, ceramiką, performansem i instalacją. Najważniejsze wątki w twórczości Evghenii Gritscu to społeczeństwo i jednostka ludzka. Artystkę interesują uczucia i zachowania, a także praca z emocjami, publicznością i otoczeniem.

Wystawa powstała w ramach Programu Stypendialnego Ministra Kultury Gaude Polonia przy współpracy Galerii Labirynt.

Kuratorka: Agata Sztorc-Gromaszek

Współpraca: Bogdan Mandzii

Cennik

Wstęp bezpłatny.

Język

Kuratorka

Agata Sztorc-Gromaszek

Audiodeskrypcja

Artystka

Evghenia Gritscu

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup