22-11-2021 - 10-12-2021

Galeria Labirynt

O wystawie

Kolejna flaga prezentowana w ramach CEREMONIAŁU – cyklu realizowanego przez nieformalną inicjatywę wystawienniczą NOWY ZŁOTY – nosi tytuł Ludzkie narzędzia(2012). Przedstawia schematyczny obraz przyrządów do kraniometrii (techniki pomiaru czaszki) z medycznego podręcznika pochodzącego z pierwszej połowy ХХ wieku. Książka została opublikowana na jednej z ultraprawicowych stron internetowych, która służy do dzielenia się treściami rosyjskim i ukraińskim organizacjom neonazistowskim.


Kiedy: 26.11–10.12.2021 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Gdzie: Otwarte Studio Antyfaszystowskie, plac przed Galerią Labirynt
Dostępność: Flaga znajduje się na dachu kiosku OSA przed budynkiem Galerii Labirynt. Praca widoczna jest z poziomu chodnika. Opis pracy w PJM – po zeskanowaniu kodu QR na kiosku.
Bilet: 1 zł


Twórcą instalacji, złożonej z kilku sztandarów, jest Nikita Kadan – mieszkający w Kijowie artysta, pracujący w obszarze malarstwa, grafiki i instalacji, działający także w ramach interdyscyplinarnych projektów z architektami, socjologami czy aktywistami. Kadan jest także członkiem grupy R.E.P. (Revolutionary Experimental Space) i założycielem kuratorsko-aktywistycznego kolektywu Hudrada. 

Prezentacja pracy odbywa się także w ramach festiwalu Marsz Gościnności.

 

***

NOWY ZŁOTY to nieformalna inicjatywa wystawiennicza, za której program odpowiadają Magdalena Kreis i Yuriy Biley. Działa od czerwca 2019 roku – najpierw we Wrocławiu, a teraz w Lublinie, korzystając z gościnności OSA – Otwartego Studia Antyfaszystowskiego zlokalizowanego na placu przed Galerią Labirynt. 

Od końca 2020 roku, pomiędzy kolejnymi odsłonami realizowanymi w ramach NOWEGO ZŁOTEGO, prezentowane są prace w formie flag. Te kolejne dzieła tworzą drugi cykl wystawienniczy pod hasłem CEREMONIAŁ. Dotychczas zaprezentowanych zostało pięć flag autorstwa: Moniki Drożyńskiej, Yulii Krivich, Alexa Urso, Nikolaya Karabinovicha i Jolanty Nowaczyk. W listopadzie, już po zakończeniu wystawy Marii Kniaginin-Ciszewskiej („Stara Malutka”), a na moment przed kolejną odsłoną, tym razem z udziałem Małgorzaty Mycek – na kiosku zawiśnie szósta flaga autorstwa Nikity Kadana. 

Nikita  Kadan – urodził się w 1982 roku w Kijowie. W 2007 roku ukończył Narodową Akademię Sztuki w Kijowie, gdzie studiował na wydziale malarstwa monumentalnego pod okiem prof. Mykola Storozhenkowa. 

Prace Kadana znajdują się w kolekcjach: Pinakothek der Moderne (Monachium), M HKA – Museum of Contemporary Art Antwerp, mumok (Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien), National Art Museum of Ukraine (Kijów), Galeria Arsenał (Białystok), Military History Museum (Drezno), The Art Collection Telekom, Krasnoyarsk museum centre (Krasnojarsk), The Kingdom of Belgium, Ministery of Foreign Affairs, FRAC Bretagne, Centro per l’arte contemporanea Luigi Pecci (Prato). 

Cennik

Bilet: 1 zł

Język

Polski

Kuratorzy

Magdalena Kreis i Yuriy Biley

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Nikita Kadan

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup