10-12-2021 - 30-1-2022

Galeria Labirynt

O wystawie

Wystawa Małgorzaty Mycek to XVI odsłona realizowana w ramach nieformalnej inicjatywy wystawienniczej NOWY ZŁOTY, która tymczasowo gości w OSA, czyli Otwartym Studio Antyfaszystowskim będącym częścią Galerii Labirynt. Artystka została nominowana przez Marię Kniginin-Ciszewską, w myśl funkcjonującej od 2019 roku formuły: artysta/artystka prezentujący w danym momencie pracę wskazuje kolejny trzy nazwiska, a z nich zespół kuratorski – Magdalena Kreis i Yuriy Biley – wybiera jedno.


Wernisaż: 10.12.2021 (piątek), godz. 19.00, wstęp wolny
Gdzie: Otwarte Studio Antyfaszystowskie, plac przed Galerią Labirynt
Dostępność: Wystawa znajduje się w kiosku OSA przed budynkiem Galerii Labirynt – przestrzeń niedostępna dla osób z niepełnosprawnością motoryczną. Opis wystawy w PJM – po zeskanowaniu kodu QR. Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczka: Ewelina Lachowska.
Wystawa czynna do: 30.01.2022 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00), bilet: 1 zł


Małgorzata Mycek pracująca w medium malarskim na wystawę w NOWYM ZŁOTYM tworzy cykl poświęcony wyzyskowi w obszarze pracy, także artystycznej. Tytuł wystawy jest cytatem z kubków, naklejek czy plakatów, które często można spotkać w domach. Mycek czerpie inspirację z tego motywu, nawiązuje do podobnych “motywacyjnych” haseł i zachęt. Jej obrazom tworzonym na zużytych banerach reklamowych, towarzyszy tekst:

Weź sprawy w swoje ręce! To Ty jesteś panią swojego życia. I kowalą swojego losu. Kształtują nas codzienne wybory, a brak wyboru to też wybór. Niektóre marzą o sukcesie, gdy inne wstają rano i na niego pracują. Próbowałaś już #SlowLife? Nikt inny nie ma tak dużego wpływu na nasze życie jak my same. Zarabiasz za mało, dlaczego nie zmienisz swojej pracy? Nie jesteś zadowolona ze swojego wyglądu, dlaczego nie zaczniesz chodzić na siłownię i do kosmetyczki? Kup ekologiczną żywność i jedz pięć posiłków dziennie. Swoją matchę mieszaj bambusową pałeczką, inaczej będzie to zwykły ściek. Ludzie sukcesu wstają codziennie o 6:00! Też tego spróbuj i trenuj Ashtangę na łące o świcie.

Wstawanie o 6:00 nic nie dało? Nastaw więc budzik na parę minut wcześniej. Nie masz pieniędzy na siłownię? Przecież trenować możesz w domu. 45 minut dziennie powinno wystarczyć. Jabłko z ekologicznych zbiorów jest zbyt drogie? Wciąż narzekasz na pracę? Problem tkwi w negatywnym nastawieniu. Nie utożsamiaj się z robotnicą harującą w Amazonie, lepiej popatrz co tam słychać u Jessiki Mercedes.

Ciężko jest dostrzec nierówności i przemoc systemową, gdy patrzy się na nie z uprzywilejowanej pozycji. Ale nie myśl o tym! Życie jest za krótkie by pić kiepskie wino! Żyj, kochaj, baw się! Nigdy się nie poddawaj! W końcu tak napisane jest na popękanym ceramicznym kubku, który kupiłaś w chińskim markecie.
Odpowiedz z wnętrza siebie: na ile czujesz się wolna? Użyj dowolnej skali.

 

Małgorzata Mycek (ur. w 1993 roku w Sanoku) – w 2020 roku obroniła dyplom magisterski na wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w pracowni prof. Dominika Lejmana. Finalistka 40. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszą pracę dyplomową oraz 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Współtworzy inicjatywę Wydawnictwo Bomba wydającą zaangażowane ziny. Bombę nagrodzono w ogólnopolskim konkursie Młode Wilki w 2019 roku.

Jest malarką i performerką z Poznania. Wychowała się w małej wsi w Bieszczadach na przełomie millenium. W pracy szczególnie interesuje ją wątek peryferii, który w mainstreamowym dyskursie jest romantyzowany oraz pomija się wiele aspektów związanych z życiem na wsi, takich jak głęboko zakorzeniony seksizm. W jej projektach wybrzmiewa zainteresowanie kulturą wernakularną, queerem oraz zaangażowanie w bieżące sprawy polityczne.

Więcej: www.instagram.com/malgorzatamycek_fanclub/


NOWY ZŁOTY (wcześniej ZŁOTY KIOSK) – niezależna inicjatywa wystawiennicza działająca od 2019 roku. Przez prawie dwa lata korzystała z obiektu architektonicznego stworzonego przez Rewizję Grupę Projektową we Wrocławiu – Złotego Kiosku zlokalizowanego na jednym z podwórek na osiedlu Ołbin. Tam zrealizowano dwanaście odsłon-wystaw. Od maja 2021 roku program, pod zmienioną nazwą, przeniósł się do OSA, czyli Otwartego Studia Antyfaszystowskiego będącego częścią Galerii Labirynt. NOWY ZŁOTY zagości tu do czasu znalezienia ponownie miejsca we Wrocławiu.

Zespół kuratorski: Magdalena Kreis i Yuriy Biley

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup