21-1-2022 - 31-3-2022

Galeria Labirynt 2

O wystawie

Na swojej wystawie Aleksandra Liput pozwala nam odkryć utraconą więź z naturą. Witajcie w rzeczywistości magicznych totemów, zagadkowych talizmanów i prowizorycznych szałasów, które symbolicznie koją i dają schronienie.


Otwarcie: 21.01.2022 (piątek), godz. 19.00
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
Dostępność: Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną. Otwarcie tłumaczone na PJM; tłumaczka: Ewelina Lachowska. Wystawa jest przyjazna sensorycznie dla osób wrażliwych na bodźce.
Wystawa czynna do: 31.03.2022
Wystawa jest dostępna po wcześniejszym umówieniu się. W celu umówienia zwiedzania, prosimy o kontakt z Moniką Rejman: 531-750-746 / monika.rejman@labirynt.com
Wstęp: bezpłatny

Autorskie oprowadzania po wystawie:
22.01.2022 (sobota), godz. 14.00 (tłumaczone na PJM; tłumaczka: Ewelina Lachowska)
26.02.2022 (sobota), godz. 14.00

Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami obowiązuje limit zwiedzających. Do limitu nie wliczają się osoby, które dobrowolnie okażą Unijny Certyfikat Szczepienia. Można go pobrać ze strony pacjent.gov.pl.


W swoich pracach artystka powołuje do życia świat nieantropocentryczny, zrodzony z marzeń, tęsknot i fantazji. Odwołuje się do uniwersalnych archetypów, obecnych w kolektywnej podświadomości: obiekty przez nią tworzone są równie znajome, co tajemnicze, mogą stanowić dzieła jeszcze nieznanych, pradawnych plemion. To fantastyczna utopia, której tak bardzo potrzebujemy w świecie zdominowanym przez technologie i chłodną kalkulację.

Tak, jak w pradawnych rytuałach gesty miały moc sprawczą, tak tworzenie sztuki staje się czynnością magiczną: żmudna praca rąk przy wyplataniu płóciennych kołtunów służy rzucaniu zaklęć, aby na powrót zaczarować rzeczywistość i odnaleźć utraconą duchowość.

Aleksandra Liput wykorzystuje w swoich pracach elementy naturalne, jak i ewidentnie sztuczne, szukając balansu między współczesnością i tym, co ponadczasowe. Jej wystawa stanowi zachętę do obserwowania natury i odkrywania drugiego, głębszego sensu zjawisk w naszym otoczeniu.


Tytuł zaczerpnięty z wiersza: „Drżąca firanka” Allena Ginsberga. (link do wiersza)

____________

Aleksandra Liput (1989) – artystka wizualna, zajmująca się ceramiką, miękkimi rzeźbami, obiektami i instalacjami. W swojej twórczości mierzy się z problematyką lęku, dziedziczenia traum, szeroko rozumianą duchowością i magicznymi przedmiotami. Interesuje się koncepcjami związanymi z mitem i utopią. Asystentka i doktorantka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtworzy duet kuratorski DZIDY. Jej prace były prezentowane m.in. w Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii Arsenał w Poznaniu, Fundacji Galerii Foksal w Warszawie. Finalistka Coming Out – Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie (2017).
____________
Wystawa rozprawy doktorskiej Aleksandry Jaxa-Chamiec pt. „Dzisiaj za oknem drzewa wyglądały jak żywe istoty na księżycu” realizowanej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Promotorem rozprawy jest prof. Tomasz Milanowski.

Cennik

Bezpłatne

Język

Polski

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Aleksandra Liput

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup