25-11-2022 - 12-2-2023

Galeria Labirynt

O wystawie

Kilka tygodni przed inwazją Rosji na pełną skalę Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozpoczęła dystrybucję kilkustronicowego podręcznika dotyczącego zachowania się w rejonie działań militarnych. Kolejność i rodzaj postępowania w znacznym stopniu zależą od tego, czy atak będzie ostrzałem z karabinu szturmowego, ostrzałem artyleryjskim, ostrzałem rakietowym, czy może bombardowaniem z powietrza. Bardzo często jedynym sposobem na odróżnienie rodzaju ostrzału jest rozpoznanie różnych typów broni za pomocą dźwięku.


Otwarcie wystawy: 25.11.2022 (piątek), godz. 19:00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wystawa na parterze. Wystawa nieprzyjazna dla osób z nadwrażliwością sensoryczną. W pracy występują głośne dźwięki. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15:00 do 19:00. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie i dyskusja tłumaczone na jęz. ukraiński; tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk, a także symultanicznie na język angielski – prosimy odebrać urządzenie w księgarni przed wydarzeniem; tłumaczenie: Justyna Chwedyk, Katarzyna Krysa, Krystian Kamiński. Wernisaż tłumaczony na PJM; tłumaczka: Agata Sztorc-Gromaszek. Debata tłumaczona na PJM: Joanna Ciesielska i Magda Schromová.
Czynna do: 12.02.2023 (wt.-niedz., 12:00-19:00)
Wstęp: 5/2 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

Kurator: Waldemar Tatarczuk

Dyskusja: 25.11.2022 (piątek), godz. 20.00 [PL+UA+EN+PJM]; uczestnicy/uczestniczki:

  • Kateryna Iakovlenko, Halyna Hleba (kuratorki wystawy „Śniły mi się bestie”)
  • Iryna Polikarchuk (koordynatorka wystawy „Śniły mi się bestie”)
  • Yuriy Biley (Open Group)

Autorskie oprowadzanie: 26.11.2022 (sobota), godz. 12:00 [PL+UA+EN]; 5.01.2023 (czwartek), godz. 18:00


W pracy wideo występują osoby cywilne z różnych regionów Ukrainy tymczasowo mieszkające w obozie dla uchodźców wojennych we Lwowie. W pracy dzielą się swoimi wspomnieniami i doświadczeniem odgłosów wojny. Odtwarzając dźwięki różnego rodzaju broni, tworzą swego rodzaju instrukcję karaoke. Prezentując proste sekwencje dźwiękowe, instrukcja nadal nie jest w stanie przekazać doświadczenia przebywania w rejonie wojennym, doświadczenia, które było źródłem tej wiedzy. Umiejętność ta jest dla Ukraińców i Ukrainek nową rzeczywistością, a posiadanie jej pomaga im przetrwać.

„Od momentu, gdy usłyszymy pierwszą syrenę nalotową, nasz «wewnętrzny alarm» jest w stanie gotowości. Utrzymuje nas w ciągłym napięciu i sprawia, że słuchamy każdego dźwięku, szelestu. Czasami podejrzenia pojawiają się nawet w zupełnej ciszy”.

***

Kolektyw Open Group został założony w sierpniu 2012 roku we Lwowie przez sześciu ukraińskich artystów. Struktura grupy zmieniała się na przestrzeni lat, a obecnie jej członkami są: Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Od czasu do czasu zapraszają innych artystów i artystki lub inne osoby do wzięcia udziału w swoich projektach i dołączenia do Open Group. Praca kolektywu opiera się na badaniach interakcji i komunikacji między ludźmi, artystami i artystkami, sytuacją i przestrzenią. Ich praktyka artystyczna opiera się również na badaniu koncepcji „pracy zbiorowej”.

Od 2011 roku członkowie grupy prowadzą samodzielne przestrzenie artystyczne, takie jak Detenpyla Gallery czy Efremova26 Gallery (2013–2014) we Lwowie. Open Group zdobyło Specjalne Wyróżnienie PinchukArtCentre Prize w 2013 roku oraz Nagrodę Główną w 2015 roku. Ich prace zostały zaprezentowane w ukraińskim pawilonie narodowym na 56. Biennale w Wenecji. W 2016 roku Open Group był kuratorem wystawy „Stopień zależności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich artystów 2000–2016” (Wrocław, Polska). W 2017 roku prace grupy zostały zaprezentowane w ramach Future Generation Art Prize @ Venice 2017 (imprezy towarzyszącej 57. Biennale w Wenecji). W 2019 r. Open Group był kuratorem Pawilonu Narodowego Ukrainy na 58. Biennale w Wenecji.

 


Sponsor wernisażu Browar Tenczynek

Cennik

1 zł

Język

polski, ukraiński, angielski

Kurator

Waldemar Tatarczuk

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga)

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup