20-2-2023 - 05-3-2023

Galeria Labirynt

O wystawie

„The Sky Is Open. Voices From Ukraine” to archiwum prac stworzonych po 24 lutego 2022 przez osoby artystyczne z Ukrainy. Tego dnia Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę – zaczęła się pełnoskalowa wojna, której celem jest całkowite zniszczenie państwowości Ukrainy, wymazanie nazwy kraju z mapy świata.

Zapraszamy na stronę projektu „The Sky Is Open. Voices From Ukraine”: link do strony


Otwarcie: 20.02.2022 (poniedziałek), godz. 15.00–19.00; 18.00 – część oficjalna
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Dostępność: Wystawa na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wydarzenie tłumaczone na polski język migowy (PJM), tłumaczka: Marta Stępniak. Wydarzenie tłumaczone na język angielski, tłumacz: Krystian Kamiński, oraz język ukraiński, tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
Wystawa czynna do: 5.03.2023 (wt.–niedz., godz. 12:00–19:00)
Wstęp: 10 zł (w cenie biletu wstępu reprodukcja prac w formie pocztówki). Dochód w całości będzie przeznaczony na honoraria dla osób artystycznych.

Wydarzenie towarzyszące: Akcja – zbiórka materiałów plastycznych


Część osób artystycznych wyjechało z Ukrainy, szczególnie kobiety, matki z dziećmi, ale wiele pozostało i nie planuje wyjeżdżać, bo wiedzą, że to nadal jest ich miejsce. Borykają się z problemami i strachem – ich życie jest w stałym zagrożeniu, rakiety i drony mogą dotrzeć wszędzie, również do miejsc, które nie mają żadnego znaczenia militarnego. Mimo tego chcą pozostać w kraju w czasie, gdy jest on w niebezpieczeństwie – wiele z nich pomaga uchodźcom i uchodźczyniom wewnętrznym, odbudowuje zniszczone domy, organizuje zajęcia dla dzieci uchodźczych. Ale też tworzą prace artystyczne będące świadectwem czasu wojny.
Naszym celem jest wspieranie osób artystycznych przebywających w Ukrainie i ich działań w tym trudnym czasie oraz prezentowanie sztuki, która powstaje obecnie w Ukrainie. Zależy nam na pokazaniu prac, które powstają w sytuacji, której większość z nas nigdy nie doświadczyła.

Podczas wernisażu zaprezentujemy stronę internetową, która stała się zbiorem artystycznych świadectw czasu wojny stworzonych przez osoby artystyczne przebywające w Ukrainie. Strona ma charakter otwarty. Będziemy rozwijać projekt i zapraszać kolejne osoby do prezentowania swojej twórczości.

Dzięki współpracy z organizacjami i instytucjami, które dołączyły do projektu, możemy docierać do kolejnych osób artystycznych.


Instytucje i organizacje współpracujące: Centrum Kultury Zamek, Gdańska Galeria Miejska, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Arsenał w Białymstoku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Centrum Kultury w Lublinie, BWA Wrocław oraz Fundacja Sztuki Performance.

Osoby artystyczne: David Chichkan, Nikita Kadan, Yaroslav Futymskyi, Zhanna Kadyrova, Taras Kamennoy, Kinder Album, Denis Pankratov, Andriy Rachinskiy, Daniil Revkovskiy, Mykola Ridnyi
Kurator projektu: Waldemar Tatarczuk
Koordynacja: Monika Rejman, Mateusz Wszelaki​
Realizacja: Karol Rębisz, Diana Kołczewska, Karol Jakóbczyk, Tomasz Kulbowski

Cennik

Wstęp: 10 zł (w cenie biletu wstępu reprodukcja prac w formie pocztówki). Dochód w całości będzie przeznaczony na honoraria dla osób artystycznych.

Język

polski, PJM, ukraiński, angielski

Kurator

Waldemar Tatarczuk

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

David Chichkan, Nikita Kadan, Yaroslav Futymskyi, Zhanna Kadyrova, Taras Kamennoy, Kinder Album, Denis Pankratov, Andriy Rachinskiy, Daniil Revkovskiy, Mykola Ridnyi

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup