24-3-2023 - 21-6-2023

Galeria Labirynt

O wystawie

Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy od 2020 roku pracują nad monumentalnym projektem „Muzeum Cywilizacji Człowieka”. Artyści zakładają, że koniec cywilizacji jest nieunikniony, dlatego też projektują dla przyszłych archeologów Muzeum. Ma ono ułatwić badaczom zrozumienie przyczyn jej istnienia i zniknięcia oraz poznanie sposobów życia i zwyczajów wymarłego gatunku ludzkiego. Powstające z perspektywy przyszłości realizacje będą wypełniać kolejne sale muzeum, ukazując różne obszary życia na ziemi w czasach, gdy ludzkość jeszcze istniała…


Otwarcie wystawy: 24.03.2023 (piątek), godz. 19:00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wystawa na parterze. Wystawa nieprzyjazna dla osób słabowidzących. Na wystawie jest bardzo ciemno, co może utrudnić poruszanie się w przestrzeni. Czarnodruki z informacjami o wystawie dostępne u obsługi. Wystawa nieprzyjazna dla osób z nadwrażliwością sensoryczną. W jednej z prac występują głośne dźwięki. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15:00 do 19:00. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie i dyskusja tłumaczone na jęz. ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk, a także symultanicznie na język angielski – prosimy odebrać urządzenie w księgarni przed wydarzeniem. Wernisaż tłumaczony na polski język migowy, tłumaczenie: Marta Stępniak.
Czynna do: 21.06.2023 (wt.-niedz., 12:00-19:00)
Wstęp: 5 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

W dniu otwarcia o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie z artystami poprowadzone przez Ksenię Malykh, kierowniczkę Platformy Badawczej w PinchukArtCentre w Kijowie. Spotkanie w języku ukraińskim, tłumaczone na język polski, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk.

Kurator: Waldemar Tatarczuk


„Step Myszek Miki” to trzecia realizacja w ramach „Muzeum Cywilizacji Człowieka”. W pracy tej artyści badają historię bitew pancernych. Z ich badań wynika, że Ukraina jest krajem, na którego terenie odbyła się największa liczba takich bitew w historii świata. Bohater wystawy Vladislav Lyubchenko – mieszkaniec Charkowa – zgromadził ogromne archiwum zdjęć zniszczonych czołgów. Na wystawie artyści zestawiają te zdjęcia z obsesyjnymi rysunkami innego mieszkańca Charkowa – Ivana Stygatenki, powstałymi w 2024 roku. Jest to wybór z niemal tysiąca szkiców, na których widać antropomorficzne przedstawienia czołgów.

Archiwum uzupełnia praca wideo „Step Myszek Miki. Poszukiwacze”, zrealizowana w 2022 roku w obwodzie charkowskim. Pozostało tam wiele rozbitych czołgów armii rosyjskiej, która próbowała zdobyć Charków. W role tytułowych „poszukiwaczy” złomu wcielają się autorzy filmu, a źródłem metalu są porzucone rosyjskie czołgi. Widzimy jeden z nich, zdeformowany wskutek ostrzału przypomina nieco Myszkę Miki.

Zebrane w całość elementy wystawy tworzą palimpsest, w którym rzeczywistość przenika się z fantazją, a groza sąsiaduje z groteską.


Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy to charkowscy artyści, którzy łączą różne formy praktyk artystycznych (instalacje, rekonstrukcje, wideo, archiwa), badając konteksty i krajobrazy przemysłowych regionów Ukrainy. Ukończyli Charkowską Państwową Akademię Projektowania i Sztuki na kierunku projektowanie graficzne. W 2012 roku stworzyli publiczną stronę „Pamjat” (Pamięć) w sieci społecznościowej Vkontakte w celu zbadania pamięci zbiorowej na terytorium postsowieckim. Projekt ten stał się punktem wyjścia do ich współpracy. Nominowani do PinchukArtCentre Prize w 2018, 2020 i 2022 roku, laureaci nagrody publiczności PinchukArtCentre Prize 2020 za projekt „Hooligans”. Zwycięzcy Allegro Prize 2022.

Cennik

bilet: 5/2 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

Język

polski, ukraiński, angielski, PJM

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup