19-5-2023 - 18-6-2023

Galeria Labirynt | Plaza

O wystawie

Projekt „Studio Różnorodności” to wystawa, która ma na celu ukazanie wartości i dumy z bycia częścią społeczności LGBTQ+. Na co dzień naszą społeczność spotyka fala krytyki, pogardy i zmniejszenia. Łączy się też z tym ciężka historia pełna dyskryminacji, niezrozumienia i walki o równe prawa, która wciąż trwa.


Otwarcie wystawy: 19.05.2023 (piątek), godz. 18:00
Gdzie: Biblioteka Azyl (dawna Galeria Labirynt | Plaza), ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Dostępność: Wystawa odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Wernisaż tłumaczony na PJM, tłumaczka: Marta Stępniak. Wernisaż tłumaczony na język ukraiński, tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
Wystawa czynna do: 18.06.2023 (wt.-sob.: 13:00–18:00; niedz.: 12:00–19:00)
Wstęp wolny

O godzinie 19:00 po wernisażu zapraszamy na wykład o samoakceptacji i miłości, wygłoszony przez Emanuelę Lewandowską.


Prezentowane na wystawie prace wideo przedstawią osoby należące do lokalnej, lubelskiej społeczności LGBTQ+, które opowiedzą o własnej perspektywie bycia częścią świata Queer. W ramach procesu osoby zaproszone zostały do przekazania wiadomości, którą chciałyby podzielić się z resztą społeczeństwa.

Pracom wideo towarzyszyć będą plakaty wykonane w odniesieniu do nagrań i wypowiedzi osób. Autorką plakatów jest Aleksandra Przebirowska.


Michał Cisek (on/jego) – zawodowo EDI Analyst. Od dziecka zawsze pasjonowały go filmy grozy, takie jak „Alien”, „The Thing”, czy „The Descent”. Nic się w tej materii nie zmieniło. Kocha podróże, zaliczył cztery Erasmusy, a na liczniku ma ponad 20 państw. Od jakiegoś czasu stara się działać na rzecz społeczności LGBTQ+. W przyszłości planuje otworzyć własne Stowarzyszenie w Lublinie wspierające tę społeczność.

Aleksandra Przebirowska – grafika to jej zawód i sposób wyrażania siebie. W swoich projektach eksperymentuje z kolażem, deformacją obrazu oraz iluzją optyczną. Jako osoba queerowa używa sztuki do zwizualizowania wszystkich swoich emocji i uczuć jakich doświadcza.

Emanuela Lewandowska (onx/jex) – wiceprezeszcze Federacji Znaki Równości – zrzeszenia organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób LGBTQIAP+, osoba członkowska Rady ds. Równego Traktowania działającej przy Urzędzie Miasta w Krakowie. Współprowadzi Krakowskie Centrum Równości DOM EQ, czyli dostępną i bezpieczną, queerową przestrzeń DIY prowadzoną przez społeczność dla społeczności. Edukuje o queerze, niebinarności i aktywistycznej samo trosce. Projektuje działania kulturalne na rzecz społeczności LGBTQIAP+ z instytucjami kultury i sztuki. Zawodowo pisze, robi czuły marketing i zajmuje się kulturą. Prywatnie uwielbia zbiorniki wodne, targi warzywne, gromadzić starocie ładne w sposób nieoczywisty, wegańskie stanie w garach i swojego kota Kluskę.


Projekt Queerujemy Lublin dofinansowany jest z funduszy Europejskiej Fundacji Kultury w ramach programu The Europe Challenge 2022–2023.

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup