24-8-2023 - 10-9-2023

Galeria Labirynt

O wystawie

Autorka projektu Marina Górska (Kijów, Ukraina) po pełnoskalowej inwazji rosji* (która miała miejsce 24 lutego 2022 r.) zaczęła tworzyć patriotyczne plakaty, których celem jest przyciągnięcie i utrzymanie uwagi opinii publicznej na wydarzeniach rozgrywających się obecnie w Ukrainie.


Otwarcie wystawy: 24.08.2023 (czwartek), godz. 18.00
Gdzie: Otwarte Studio Antyfaszystowskie, plac przed Galerią Labirynt
Dostępność: Wystawa znajduje się w oknach kiosku OSA przed budynkiem Galerii Labirynt. Wystawa widoczna jest z poziomu chodnika. Opis wystawy w PJM – po zeskanowaniu kodu QR. Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczka: Marta Stępniak oraz na język ukraiński.
Wystawa czynna do: 10.09.2023
Wstęp: wolny


„Рoprzez sztukę, staram się przekazać tę informację jak największej liczbie ludzi: BĄDŹCIE ODWAŻNI, JAK UKRAINA (BE BRAVE LIKE UKRAINE)! STÓJCIE Z UKRAINĄ (#STAND WITH UKRAINE)! A także: TRZYMAJMY SIĘ RAZEM! TRZYMAJMY SIĘ RAZEM! BO RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! JEDNOŚĆ to NASZA GŁÓWNA BROŃ!” – mówi artystka.
Wystawę otwieramy 24 sierpnia w Dniu Niepodległości Ukrainy.

Na wystawę składają się plakaty, które autorka wykorzystywała podczas wieców i indywidualnych pikiet na rzecz wsparcia narodu ukraińskiego, oraz które zostały umieszczone na terenie Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na zbrodnie popełnione przez federację rosyjską w Ukrainie oraz podkreślenie mocy, wytrwałości, jedności i niezłomności narodu ukraińskiego w walce o jej Niepodległość.

Główny obraz wystawy to „JA – UKRAINA. 32 LATA NIEPODLEGŁOŚCI. 32 SŁOWA”. Na płótnie w kolorach flagi Ukrainy napisano 32 słowa, z których każde kończy się literą “Я” (z jęz. ukraińskiego „ja”). Patrząc na te tak proste i tak bliskie słowa, widz rozumie, że te słowa to działania, które mają miejsce codziennie. To rodzaj opowieści o codziennym rytmie życia każdego Ukraińca, a wszyscy Ukraińcy razem to nasza NIEZŁOMNA, WYTRWAŁA, SILNA, WOLNA, ZJEDNOCZONA i NIEPODLEGŁA UKRAINA!
(fragmenty autorskiego tekstu)

*Słowo „rosja” jest celowo pisane małymi literami, co wyraża polityczną decyzję osób autorskich tekstu, które uważają, że kraj dokonujący agresji zbrojnej nie zasługuje na pisanie przez wielką literą.

Cennik

bezpłatne

Język

polski, ukraiński, PJM

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artystka

Marina Górska

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup