27-10-2023 - 22-1-2024

Galeria Labirynt

O wystawie

Projekt (wystawa) jest częścią Kyiv Biennale 2023 – międzynarodowego forum sztuki, wiedzy i polityki, które łączy wystawy i platformy dyskusyjne, które przyjmuje interdyscyplinarną perspektywę na przecięciu nauk humanistycznych, sztuki zaangażowanej społecznie i aktywizmu politycznego w celu refleksji nad kluczowymi kwestiami współczesnego świata. Biennale organizowane jest przez Centrum Badań nad Kulturą Wizualną.


Otwarcie wystawy: 27.10.2023 (piątek), godz. 19.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wystawa na parterze. Wystawa nieprzyjazna dla osób słabowidzących – na wystawie panuje półmrok i mrok. Czarnodruki z informacjami o wystawie dostępne przed wejściem na wystawę. Wystawa nieprzyjazna dla osób z nadwrażliwością sensoryczną – światła na wystawie zapalają się i gasną, w przestrzeni słychać głośne dudnienie i trzaski. Wystawa nieprzyjazna dla osób z niepełnosprawnością motoryczną – w przestrzeni wystawy rozmieszczone są ażurowe metalowe elementy oznaczone taśmą fluorescencyjną. Prosimy o zachowanie ostrożności. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15.00 do 19.00. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wernisaż tłumaczony na polski język migowy, tłumaczenie: Ewelina Lachowska, Marta Stępniak. Otwarcie tłumaczone na język ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk.
Wystawa czynna do 22.01.2024 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp: 5 zł (na wernisaż wstęp wolny)

Artyści i artystki*: Bohdan Bunchak, Pavlo Kovach jr, Alexander Len, Denys Pankratov, Max Robotov i Lesia Khomenko, Bohdan Sokur, Lubomyr Tymkiv, Yurko Vovkohon, _mediaklub (Max Robotov, Ivan Svitlychnyi, Dmytro Tentiuk, Daria Maiier)

*Lista będzie sukcesywnie uzupełniana o kolejne osoby biorące udział w wystawie.

Kurator: Waldemar Tatarczuk

Wydarzenie towarzyszące otwarciu wystawy: koncert grupy _mediaklub
Grupa _mediaklub opiera się na idei otwartości. W różnych okresach tworzyli ją: muzycy, artyści, programiści, a także, w drodze wyjątku, robot GAIA. Podczas występów wykorzystują różne media, od samego dźwięku po mapowanie wideo. Formuła koncertowania online pozwala im, wbrew wojnie, nadal wspólnie tworzyć i być blisko, mimo, że jeden ze stałych członków _mediaklubu – Max Robotov – jest w ukraińskiej armii, a pozostali są w różnych krajach i strefach czasowych. Grają – każdy w innym mieście, nie zawsze się widząc i słysząc – ale słuchając wśród zakłóceń i usterek głosu Maxa i jego poleceń z linii frontu.

Skład: Max Robotov, Ivan Svitlychnyi, Dmytro Tentiuk, Daria Maiier.
Instagram  / SoundCloud


To tylko wystawa, dla ukraińskich artystów i artystek służących w armii nie jest to najważniejsze wydarzenie. Ich priorytety są zupełnie gdzie indziej. Rosyjska wojna zmieniła hierarchię wartości – ograniczyła (to oczywisty eufemizm) możliwości wykonywania ich zawodu, uczestnictwa w życiu artystycznym, zmieniła ich życie. Naturalnie zmieniło to nie tylko życie artystów i artystek, ale i każdej osoby żyjącej lub zabitej przez rosyjskie wojsko w Ukrainie. Jednak ta zmiana spowodowana wojną skupia się w życiu ukraińskich walczących artystów i artystek jak w soczewce. Dlatego to te osoby są głównymi bohaterami i bohaterkami tej wystawy i to one tworzą jej treść. Do samego otwarcia wystawy, a może nawet i długo po otwarciu, nie poznamy pełnej listy osób w niej uczestniczących. Po pierwsze dlatego, że chcemy, aby możliwość uczestnictwa była otwarta do samego końca. Po drugie, komunikacja z artystami i artystkami zaangażowanymi w działania wojenne nie jest tak łatwa jak z artystami i artystkami cywilami żyjącymi w krajach cieszących się pokojem. Oprócz ukraińskich osób artystycznych w wystawie wezmą udział osoby spoza Ukrainy, dla których ważne jest wspieranie okupowanego kraju. Lista ta będzie również otwarta, ponieważ chcemy, aby do ostatnich dni do wystawy dołączały kolejne osoby. Jest to wystawa o ludziach w czasie wojny i solidarności, a w jej trakcie okaże się, czy to tylko wystawa, czy może coś więcej.

Kyiv Biennale 2023 odbywa się we współpracy i przy wsparciu Ars Electronica, Asortymentna Kimnata, Austriackiego Federalnego Ministerstwa Sztuki, Kultury, Służby Cywilnej i Sportu, Wydziału Kultury Miasta Wiednia, Centrum Dovzhenko, Fundacji ERSTE, L’Internationale, Fundacji Inicjatyw Artystycznych, Goethe-Institut, Galerii Labirynt, Instytutu Nauk o Człowieku (IWM), Lentos Kunstmuseum Linz, MHKA (Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii), Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, MuseumsQuartier Wien (MQ), mumok – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien, Museum Crisis Center, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, projekt Other Edges (hablarenarte, KAIR, MeetFactory, Visual Culture Research Center), Sigrid Rausing Trust, Sorry, No Rooms Available, springerin, Sturzenegger-Stiftung, TBA21, tranzit.at, tranzit.org (Bratysława, Budapeszt, Bukareszt, Kluż, Jassy, Praga, Wiedeń) oraz program Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

 

Cennik

bezpłatne

Język

polski, ukraiński, angielski, PJM

Kurator

Waldemar Tatarczuk

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Bohdan Bunchak, Pavlo Kovach jr, Alexander Len, Denys Pankratov, Max Robotov i Lesia Khomenko, Bohdan Sokur, Lubomyr Tymkiv, Yurko Vovkohon

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup