08-3-2024 - 06-4-2024

Galeria Labirynt | Plaza

O wystawie

Zgłębiając biblioteczne zbiory, Grupa Splendor zadaje sobie pytanie o swoje składniki bazowe. Poszukując czułych punktów, rzeczy ulubionych, słabości i bzików członkowie i członkinie kolektywu sięgają po pomoc do literatury. Odpowiedzi i wsparcie przynoszą im książki, wiersze i komiksy.

Punktem wyjścia do stworzenia wystawy był pomysł na wykreowanie własnych kompozycji słowno-obrazkowych, które miały urzeczywistnić się w postaci wiszących na ścianie półek. Osobiste opowieści na temat ciała i ducha, miłości do otaczającej nas natury i ludzi, a także frustracji i spełnienia będzie można odczytać z poszczególnych instalacji. Dzięki różnorodności spojrzeń i charakterów samych artystów i artystek, na wystawie będzie można odnaleźć siedem odmiennych historii.


Otwarcie wystawy: 8.03.2024 (piątek), godz. 18.00
Gdzie: Biblioteka Azyl Galerii Labirynt, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Wystawa czynna do: 6.04.2024 (wt.–sob., godz. 13.00–18.00)
Wstęp: wolny

Kurator: Grzegorz Kozera


Grupa Splendor to septet artystyczny współtworzony przez Mariannę Stręk, Andrzeja Wieczorkiewicza, Angelikę Rudak, Ewę Dąbkowską, Aleksandrę Jastrzębską, Julię Perpetuę Piestrzyńską i Marię Gil. Twórcy i twórczynie wywodzą się z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie podczas pandemii, odnaleźli i odnalazły we własnym gronie poczucie bezpieczeństwa i nieskrępowaną radość tworzenia. Cechują się różnorodnością postaw artystycznych i odrębnością przekonań. Punktów wspólnych poszukują podczas dialogu i współpracy, co owocuje tworzeniem nowych sytuacji artystycznych. Oprócz wystaw realizują open calle i wydarzenia muzyczne.

Wybrane wystawy:
„Hulaj dusza, Wisły nie ma” w Pawilonie Edukacyjnym Kamień nad Wisłą, Warszawa, 29.08-6.09.2022
„Obraz podręczny” w Galerii Widna, Kraków, 15-31.07.2022
„7 grzechów głównych” w Sklep Galeria Karowa, Warszawa, 25-30.05.2022
„Ciepło – Zimno” w Galerii Sztuki Współczesnej MD_S, Wrocław, 11.12.2021-2.01.2022
Wystawa poplenerowa w Galerii Przyszła Niedoszła, Warszawa, 2-9.10.2021


Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze, w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Wydarzenie tłumaczone na PJM: Jolanta Gromada oraz na język ukraiński: Volodymyr Dyshlevuk.

Grupa Splendor, MYŚLI i SŁOWA/ SPLENDOR GROUP, Thoughts and Words

Cennik

bezpłatne

Język

polski

Kurator

Grzegorz Kozera

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Grupa Splendor to septet artystyczny współtworzony przez Mariannę Stręk, Andrzeja Wieczorkiewicza, Angelikę Rudak, Ewę Dąbkowską, Aleksandrę Jastrzębską, Julię Perpetuę Piestrzyńską i Marię Gil.

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup