28-6-2024 - 29-8-2024

Galeria Labirynt | Plaza

O wystawie

„Nie wymyślaj, jeszcze Ci się odwidzi vol.2” to druga edycja wystawy poświęconej twórczości osób transpłciowych i niebinarnych, skupiająca się na naszym lokalnym, lubelskim podwórku.

  • Osoby artystyczne: Adi Wasilewski, Alek Sikorsky, Anastas Krusińska, Astrid Macieszko, Daniel Mazurek, Dasza Dar Klimovich, Ignacy Wolski, Ireneusz Janus, Leni Osuch-Cierniak, Nikodem Friedel, Vincent Burdan
  • Osoby kuratorskie: Ariel Michalak, Karo Zorya Jazgarska

Otwarcie wystawy: 28.06.2024 (piątek), godz. 18.00
Gdzie: Biblioteka Azyl Galerii Labirynt, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Wystawa czynna do: 29.08.2024 (wt.–czw.: 13.00–18.00)
Wstęp: wolny


Druga odsłona projektu „Nie wymyślaj, jeszcze Ci się odwidzi” porusza temat transpłciowości w relacji z czasem. Teoria „Queer temporality” mówi, że doświadczenia osób queerowych, takie jak coming out czy tranzycja płciowa, zakrzywiają czas, uniemożliwiając linearny rozwój życia. Stoi w kontrze do cisheteronormatywnych ram postrzegania i doświadczania czasu.

Permanentność czasu, analogiczna do permanentności queerowości, jest jednym z centralnych motywów prezentowanych na wystawie. Grupa tworząca projekt pracuje na pograniczu uniwersalnych doświadczeń, jednocześnie pamiętając, że każde z nich jest radykalnie jednostkowe. Prezentowane prace opowiadają o osobistej relacji osób autorskich z czasem w kontekście ich tożsamości płciowej, społecznej czy narodowej.

Rozmaite formy takie jak kolaż, instalacja, malarstwo, fotografia, tekst i rzeźba odzwierciedlają doświadczenia związane z procesem tranzycji oraz odkrywaniem swojej tożsamości. Grupa szuka miejsc, gdzie jej perspektywa stapia się w jednogłos, oraz momentów, w których wybrzmiewa indywidualność. W formie dialogu prace opowiadają o indywidualnych doświadczeniach osób uczestniczących w projekcie, które wzajemnie łączą się i przeplatają, ale zadają też pytania. Jak społeczeństwo, w którym żyjemy, i odgórnie ustalony bez głosu mniejszości proces tranzycji wpływają na przebieg życia osób transpłciowych? Jak radzić sobie z ciągłym czekaniem na coś, co nie zależy od nas, a jest niezbędne do życia?

Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy czas może mieć wymiar polityczny, oraz czy możemy patrzeć na niego w kontekście przywileju.


Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze, w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Wernisaż tłumaczony na PJM, tłumaczy: Marta Stępniak.


Nie wymyślaj, jeszcze Ci się odwidzi vol.2/ Don’t Make It Up, You’ll Get Over It Anyway vol.2 (w ramach Biblioteki Azyl)

Cennik

bezpłatne

Język

polski

Zespół kuratorski

Ariel Michalak, Karo Zorya Jazgarska

Audiodeskrypcja

Osoby artystyczne

Adi Wasilewski, Alek Sikorsky, Anastas Krusińska, Astrid Macieszko, Daniel Mazurek, Dasza Dar Klimovich, Ignacy Wolski, Ireneusz Janus, Leni Osuch-Cierniak, Nikodem Friedel, Vincent Burdan

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup