Wojciech Bąkowski – Tańcz

Wojciech Bąkowski – Tańcz

rok powstania: 2010

czas trwania: 04’06”

materiał/technika:wideo

Kolekcja Galerii Labirynt


Film czy też wideo-teledysk powstał do utworu „Tańcz” duetu muzyki elektronicznej Niwea, w którego skład wchodzili: Wojciech Bąkowski oraz Dawid Szczęsny. Film składa się z trzech sekwencji, dwie z nich przeplatają się i powtarzają przez większą część utworu.

Najdłuższy fragment przedstawia Wojciecha Bąkowskiego siedzącego na krześle w niewielkim pomieszczeniu. Ciało mężczyzny buja się nierytmicznie na boki – na początku delikatnie, a w kolejnych ujęciach coraz silniej. Efekt ten został uzyskany za pomocą dosyć prostego środka: mężczyzna znajduje się nie w prawdziwym pokoju, a w zainscenizowanej przestrzeni przyczepy ciężarówki, która jeździ w koło po parkingu. Dzięki nieruchomo przymocowanej do jednej ze ścian przyczepy kamerze rejestrującej, uzyskano stabilny obraz, a widz może jedynie zaobserwować bezwiedne, zależne od manewrów samochodu, ruchy ciała siedzącego mężczyzny.

Ruch artysty jest niezaaranżowany i wyjęty spod kontroli – stanowi wyłącznie wynik poddania ciała działaniu grawitacji. To eksperymentalne działanie w połączeniu z tekstem utworu, w którym kilkukrotnie pojawia się tytułowy nakaz „Tańcz”, artysta odwraca pojęcie klasycznej choreografii. Stwarza sytuację, w której „choreografia” nie jest zaplanowanym, kontrolowanym i skomponowanym układem gestów ludzkiego ciała.

Wojciech Bąkowski, wywodzący się z poznańskich blokowisk, inspiruje się szarą, podwórkową rzeczywistością. Prosty tekst utworu, bardziej wyrecytowany niż wyśpiewany, stanowi połączenie poezji współczesnej i klasycznego hip-hopu. Czarno-białe wideo o stosunkowo niskiej jakości, pozbawione jest podsyconych kontrastów i upiększeń. Nagrane podstawowym sprzętem i bez skomplikowanego montażu, daje wyraz minimalistycznemu stylowi artysty.

[tekst: Emilia Lipa]

📖 Tekst łatwy

🇬🇧 Tekst w języku angielskim

🇺🇦 Tekst w języku ukraińskim

Kontakt w sprawie kolekcji

galeria@labirynt.com

praca z napisami i opisem dźwięków:


[tłumaczenie: Eryk Gryzio]

audiodeskrypcja pracy:

[tekst: Anna Sadowska; nagranie i mastering: Jan Tuźnik]

opis w PJM:


[tłumaczenie: Justyna Kieruzalska]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.