20-11-2022 - 20-11-2022
Galeria Labirynt
O wydarzeniu
Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, kim jest osoba na znalezionym przypadkowo zdjęciu? Co o nas mówią przedmioty, które nam towarzyszą? Co sami chcielibyśmy o sobie powiedzieć? Kto jest dla nas obcym i na ile potrafimy wejść z nim w kontakt?
Kiedy: 20.11.2022 (niedziela), godz. 16.00-19.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Warsztaty odbywają się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: edu@labirynt.com lub zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty. Wydarzenie będzie tłumaczone na język ukraiński.
Wstęp bezpłatny
Zapisy online: link do formularza zgłoszeniowego
Prowadzenie: Michał Tokarz
Tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk
Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży od 16. roku życia.
Na warsztatach wykonamy „kapsuły informacyjne”, w których ukryjemy to, co chcielibyśmy przekazać obcej osobie. Trafią one do mieszkańców Krosna. Analogiczne warsztaty odbędą się w BWA Krosno, a powstałe tam kapsuły otrzymają uczestnicy z Lublina. Inspiracją dla nas będzie tzw. Golden Record.
Golden Record został w 1977 roku wysłany w kosmos wraz z sondą Voyager. Jest to złota płyta zawierająca informacje o Ziemi oraz nas, ludziach. Nagranie ma potencjalnie dostarczyć informacji o naszej planecie innym, pozaziemskim cywilizacjom. Potraktujmy nasze „kapsuły” przygotowane dla obcego tak jak NASA potraktowała Golden Record. Wyślijmy obcej osobie informacje o nas, o tym co nas dotyka, denerwuje, martwi. Wspólnie się zastanowimy, co powinno znaleźć się wewnątrz. Jak chcielibyśmy się przedstawić obcemu/obcej? Co moglibyśmy mu/jej podarować, nie wiedząc o nim/niej nic? Czy jesteśmy w stanie podjąć ryzyko kontaktu z nieznajomym?
Uczestnicy i uczestniczki proszeni są o przyniesienie na zajęcia osobistych drobiazgów, które mogłyby posłużyć jako zawartość ich „kapsuł”. Mogą to być zdjęcia, osobiste przedmioty, pamiątki, nagrania, listy, rysunki lub cokolwiek, co uznacie za dobry wkład. Dobrym tropem są przedmioty, które nie są dużo warte, ale mogą przekazać o nas dużo informacji. Jedynym ograniczeniem jest format kapsuły – 20 x 12 x 8 cm.
***
Michał Tokarz – urodzony w 1995 roku. Absolwent kierunku grafika, oraz art & design w Instytucie Grafiki i Wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyplom magisterski w pracowni wklęsłodruku pod kierunkiem dra Wojciecha Sobczyka. Zajmuje się grafiką warsztatową – drukiem wklęsłym i wypukłym, rysunkiem, instalacją i obiektem. W swoich pracach poszukuje czynników, które nas kształtują. Traktuje własne doświadczenia i emocje jako materiał badawczy do swoich artystycznych działań. Członek grupy artystycznej Izomer oraz kolektywu [ZOBACZ JAK].
Cennik
bezpłatne
Język
polski, ukraiński
Prowadzenie
Michał Tokarz
Audiodeskrypcja
Artyści/artystki