Nadchodzące

Świat jest trudny, a my nie odwracamy od niego wzroku. Patrzymy razem z Wami na prace twórczych ludzi, których tu zapraszamy. 

Teraz:

Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5
Lublin

wystawy czynne:
wt.–niedz.,
godz. 12.00–19.00

Galeria Labirynt 2
ul. Grodzka 3
Lublin
(tymczasowo nieczynna)

do 29 czerwca

Dana Kavelina
„The Lemberg Machine”

„The Lemberg Machine” w Lublinie: jedna z ważniejszych wystaw ostatnich lat

W ostatnich dekadach z pamięcią o Zagładzie konfrontowało się wiele artystek i artystów. Jednak praca Dany Kaveliny, jednej z najciekawszych reprezentantek młodej ukraińskiej sztuki, jest wyjątkowa.

– Piotr Kosiewski, „Tygodnik Powschechny”

Kavelina posługuje się medium ręcznie wykonanej animacji. Wprawia w ruch przedmioty, które same nie mogą się poruszać, materii nieożywionej nadaje pozory życia, w jakimś sensie „ożywia” martwe przedmioty. Jej technika idealnie koresponduje więc z tematem i stawką jej projektu. Jest nią bowiem „wskrzeszanie umarłych” po to, by mogli przemówić własnym głosem, dać świadectwo doświadczeniu własnej śmierci.

– Jakub Marmurek, „Krytyka Polityczna”

do 20 lipca

Grafika. Przerobione artystycznie zdjęcie.

Kali Katharsis
„Wstydu Nie Masz”

Twórczość Kali Katharsis to nieustanna opowieść o kondycji życia ludzkiego. Nawiązując do mitologii, nauki, zmieniając znaczenia ikonografii sztuki, tworzy i kreuje świat, w którego centrum znajduje się człowiek, dość często mężczyzna. Nie jest to jednak przedstawiciel silnego, patriarchalnego społeczeństwa. Jest to osoba nie ukrywająca swoich emocji, często naga, bezbronna.

„Wstydu Nie Masz” ukazuje szeroki wachlarz twórczy – od rysunków w tuszu, węglu i ołówku, po malarstwo i grafikę warsztatową. 

Wkrótce:

od 5 lipca

Katarzyna Górna „Pamięć ziemi”

Katarzyna Górna przez wiele lat [w swojej twórczości] kwestionowała społeczne klisze i wizerunki kobiet, szczególnie w powiązaniu z kolejnymi okresami życia i związanymi z nimi stereotypowymi rolami. Zdarzało się, że sama pełniła jedną z nich na swoich zdjęciach, odbijając męskie spojrzenie. Teraz jej wczesne prace spoglądają na nią samą, gdy zajmuje już inne miejsce w tym tryptyku. Jednocześnie ona sama proponuje nie tylko krytyczny komentarz, ale i afirmatywne wyjście z tej konfrontacji. 

od 11 lipca

Zdjęcie. Rysunek w stalowej ramie.

Kacper Tomaszewski „Because I'm pretty when I cry”​

Wystawa „Because I’m pretty when I cry” to opowieść o łzach, nieprzewidywalnych emocjach, które mieszają w sobie strach z pożądaniem, rozpacz z nadzieją. To momenty, kiedy coś w nas pęka, a łzy wypływają na powierzchnię, pokazując całe napięcie i chaos, który nosimy w środku. Kacper Tomaszewski zaprasza, by poczuć, jak te emocje przybierają kształty — stają się czymś namacalnym, łączącym nasze intymne przeżycia z tym, co chcemy pokazać światu. W ten sposób łzy przestają być tylko słabością, stają się uniwersalnym językiem, który rozumiemy bez słów i bez barier.

od 23 września

Grafika. Na żółtym tle napis: voices from Ukraine.

Voices From Ukraine

Wystawa „Voices From Ukraine” ukazuje kryzysy współczesnego świata z perspektywy kraju broniącego się przed neoimperialną rosyjską agresją militarną. Osoby artystyczne z Ukrainy zwracają uwagę na różne aspekty tej rzeczywistości – od osobistych doświadczeń wojny po szerszy kontekst zagrożeń dla demokracji, wolności i środowiska.