13-10-2024 - 13-10-2024
Galeria Labirynt
O wydarzeniu
Kiedy: 13.10.2024 (niedziela), godz. 13:00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Język: wydarzenie w języku polskim. Tłumaczenie na PJM; tłumaczka: Ewelina Lachowska. Brak tłumaczenia na język ukraiński i angielski.
Wstęp wolny
Warszawa, Otwock i Lublin to stacje na trasie otwartej 147 lat temu Kolei Żelaznej Nadwiślańskiej. Mirosław Bałka przemierza tę trasę regularnie od 1989 roku, kiedy to po raz pierwszy wystawiał w Galerii Labirynt 2. Podróż koleją łączy te miasta i osoby – Warszawę, gdzie mieszka Anda Rottenberg, Otwock, skąd pochodzi Mirosław Bałka, oraz Lublin, gdzie mieści się siedziba Galerii Labirynt.
Mirosław Bałka regularnie wystawia swoje prace w charakterystycznej dwupoziomowej przestrzeni Galerii Labirynt 2 od trzydziestu pięciu lat. Jak sam mówił przy okazji jednej z wystaw: – Nie ma w ogóle miejsc, gdzie można zrealizować wystawę na dwóch poziomach, a to dla mnie jest bardzo ciekawym zadaniem, bardzo inspirującym, gdyż możliwość zmiany poziomu: zejście z tego naszego rzeczywistego poziomu do poziomu piwnicznego jest zawsze bardzo emocjonalnym gestem, dlatego odpowiedzialność wizualna za umieszczone obiekty jest tym większa.
Pierwszą wystawą artysty w Lublinie była „Rzeka”(1989), która stała się ważnym momentem w jego twórczości – zapowiadała odejście od figury ludzkiej. Po raz pierwszy wykorzystał w niej popiół jako tworzywo. Kolejnymi były: „Hygiene” (1998), „du contrat social”(2006), „bes-sennosh-ch” (2012), „30/5780” (2019/2020). Lublin jest ważny dla niego również z innego powodu. Tutaj powstały jego ikoniczne prace wideo „MapL” (1999/2010), „bottom” (1999/2003) i znajdująca się w kolekcji Tate Modern „Carrousel” (1999/2004), będące wynikiem jego pielgrzymek do niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek.
O podróży Koleją Żelazną Nadwiślańską pisał w jednej ze swoich książek – „Urząd mojego ojca” – Isaac Bashevis Singer (jid. יצחק באַשעוויס זינגער Jicchok Baszewis Zinger), najbardziej znany pisarz związany z Lublinem, który w 1935 roku wyemigrował z Polski z powodu nasilającego się antysemityzmu. Czterdzieści trzy lata później został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Spotkanie będzie okazją do rozmowy o sztuce, pamięci i historii.
Wydarzenie w ramach projektu „Galeria Labirynt – od galerii obrazów do galerii dla ludzi”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2024
Sfinansowane przez Unię Europejską w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: ksiegarnia@labirynt.com.
Cennik
bezpłatne
Język
polski, PJM
Kuratorzy
Audiodeskrypcja
Artyści/artystki
Podobne wydarzenia
T H E B O R D E R /
G R A N I C A – performans Studia WACHOWICZ/FRET
14-11-2024 - 14-11-2024
Galeria Labirynt