23-11-2020 - 30-11-2020

Wszędzie

O wydarzeniu

Zapraszamy na serię prezentacji online polskiego wydania książki „Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki”, zorganizowanych wspólnie przez Galerię Arsenał, Galerię Labirynt, Zachętę Narodową Galerię Sztuki oraz Fundację Katarzyny Kozyry.
Książka „Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki” jest jedną z pierwszych prób opowiedzenia historii sztuki ukraińskiej w optyce płci kulturowej, poczynając od końca XIX wieku, aż po artystyczne eksperymenty początku wieku XXI. To historia składająca się z nieznanych dotąd stron biografii działaczek ukraińskiej sztuki, w której obok znamienitych postaci można dostrzec nazwiska kobiet zapomnianych albo nigdy szerszej publiczności nieznanych.
Książka pokazuje jak wraz z upływem czasu zmieniały się możliwości twórczej realizacji artystek i artystów, jak pokonywano przeszkody na drodze do zdobycia uznania i w jaki sposób zmieniała się świadomość cielesnego doświadczenia w ich twórczości. Szczególnie ciekawe są materiały archiwalne dotyczące miejsca kobiety w sztuce.
Harmonogram prezentacji:
23/11/2020
17:00 – Galeria Arsenal: DLACZEGO W SZTUCE UKRAIŃSKIEJ SĄ WIELKIE ARTYSTKI?
Monika Szewczyk, Kateryna Jakowłenko, Alevtina Kakhidze, Asia Tsisar. Moderatorka – Anna Łazar
25/11/2020
17:00 – Galeria Labirynt: Kobiety a performans w sztuce ukraińskiej.
Lada Nakonechna, Lesia Khomenko, Yuriy Biley, Waldemar Tatarczuk. Moderatorka – Anna Łazar
30/11/2020
17:00 – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki: Rozmowa Vlady Ralko i Katarzyny Kozyry o kobietach w sztuce ukraińskiej i polskiej. Moderatorka – Anna Łazar
___________
Książka opublikowana po raz pierwszy przez Platformę Badawczą PinchukArtCentre w 2019 r.
Książka została wydana przez Fundację Katarzyny Kozyry we współpracy z Instytutem Ukraińskim w ramach Programu Wspierania Studiów Ukraińskich im. Iwana Łysiaka-Rudnyckiego.

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup