28-9-2021 - 28-9-2021

Galeria Labirynt 2

O wydarzeniu

W performansie „xoxo” Filip Kijowski wprowadza element czułości w publiczną przestrzeń. Jego działanie, odbywające się w jednym z okien na Starym Mieście, stanowi kolejną refleksję artysty na temat bliskości, a także sytuacji, gdy nie można jej współdzielić.


Kiedy: 28.09.2021 (wtorek), godz. 19.00
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
Wstęp: wolny


Setki pocałunków natrafiają na nieprzepuszczalną barierę. Ciepły oddech uderza o zimną szybę. Gest powtarzany mnóstwo razy staje się synonimem nierównej walki. Aktem rozpaczy? A może właśnie heroizmu?

– Podczas pandemii zewsząd docierały do mnie doniesienia o osobach leżących w szpitalach i ich bliskich, którzy nie mieli możliwości się ze sobą pożegnać. Pocałunek, który nie zostaje złożony stał się dla mnie metaforą niemożności spędzenia razem tej ostatniej chwili. Z czasem ten gest nabrał dla mnie więcej sensów: myślałem o tych, którzy odeszli z mojego życia, a także o potrzebie bliskości oraz o samotności, która jest ważnym życiowym doświadczeniem – opowiada Filip Kijowski.

Znak czułości zaburza anonimowość i pospieszność rytmu miejskich ulic. Przyciąga uwagę, zaskakuje i zastanawia. Sprawia, że się zatrzymujemy. Ta odrobina czułości, spadająca na nas nagle, zupełnie bez przyczyny, może wzruszyć, zawstydzić albo skłonić do odwzajemnienia.

Cennik

Bezpłatne

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Filip Kijowski

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup