10-12-2022 - 10-12-2022

Galeria Labirynt

O wydarzeniu

Pieśni tradycyjne śpiewane były na głos, głosem otwartym, pełnym, śmiałym, były niczym śpiewne wołanie. Towarzyszyły ważnym obrzędom, często komentowały bieżące sprawy, dotykały też spraw mitycznych, najważniejszych. Czasem zaś lekkich, żartobliwych. Śpiewano je głośniej i ciszej.


KIEDY: 10.12.2022 (sobota), godz. 14:00-16:00
GDZIE: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
DOSTĘPNOŚĆ: Warsztaty odbywają się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: edu@labirynt.com lub zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty. Wydarzenie będzie tłumaczone na jęz. ukraiński.
ZAPISY online; link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/dZtTykoja8pdRmPA8
WSTĘP: 4 zł/os.

Warsztaty trwają ok. 120 minut.
Prowadzenie: Adrianna Iwanejko


Na warsztatach za punkt wyjścia będą służyć nam pieśni z rejonów przygranicznych. Przyjrzymy się, co śpiewano po obydwu stronach rzeki Bug z naciskiem na repertuar szeroko rozumianej Lubelszczyzny. Posłuchamy archiwalnych nagrań, porozmawiamy o podobieństwach i różnicach pomiędzy praktyką wokalną polską i ukraińską. Zajmiemy się również przedłużoną rozgrzewką głosu i ciała.

Za pomocą różnych technik oddechowych i relaksacyjnych, a także poprzez wizualizacje, skupimy się na rozluźnieniu strun głosowych i zaktywowaniu gardła. Zastanowimy się wspólnie nad granicami – fizycznymi i psychicznymi. Spróbujemy na ten czas zapomnieć o tym, czego nas nauczono, i poszukać własnej ekspresji, a także przyjrzeć się możliwościom naszego głosu i ciała jako rezonansowego pudła. Zastanowimy się również nad tym, co z poznanych pieśni rezonuje z naszą aktualną rzeczywistością, i o czym uczestnicy chcieliby śpiewać, gdyby mieli dziś ośpiewać swoją rzeczywistość. Spróbujemy pośpiewać ciszej i głośniej, tak jak nam w duszy zagra.

 

***

Adrianna Iwanejko – artystka wizualna, plastyczka o muzycznym wykształceniu. Studiowała na krakowskiej ASP oraz na UJ. Uczestniczka licznych wystaw w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Białej Podlaskiej, współautorka scenografii. Zafascynowana kulturą tradycyjną, granicami i pograniczem (a zwłaszcza tym wschodnim, lubelskim). Te tematy przetwarza w swojej praktyce artystycznej na wiele sposobów. Lubi łączyć dziedziny i techniki. Śpiewała w zespole Traditune. Gra na skrzypcach.
https://www.youtube.com/channel/UCL0b_IV1RkjyHMwhYWuZbUg
https://www.facebook.com/traditune

Cennik

bilet: 4 zł/os.

Język

polski, ukraiński

Prowadzenie

Adrianna Iwanejko

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup