03-6-2023 - 04-6-2023

Galeria Labirynt 2

O wydarzeniu

Projekcję w przestrzeni Galerii Labirynt 2 można oglądać przez okno. Praca opatrzona jest opisem w języku polskim, angielskim, ukraińskim i polskim języku migowym oraz audiodeskrypcją dla osób niewidomych.


Kiedy: 3/4 czerwca 2023, godz. 19.00-2.00
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
Wstęp wolny


Dominik Lejman
60s Katedra
2011
wideo (wideofresk)
2’25’’
Kolekcja Galerii Labirynt

Wideo bez dźwięku.

Praca Dominika Lejmana to zapętlona projekcja bez zapisu dźwięku, przedstawiająca manewry grupy skoczków spadochronowych. Uchwyceni w momencie lotu, bez otwartych spadochronów, na zmianę grupują się i rozdzielają, tworząc różne figury. Sylwetki postaci są czarno-białe, przedstawione w negatywie, przez co praktycznie pozbawione widocznych szczegółów fizjonomii. Lewitujące w powietrzu postaci, chwytając się za nogi i ręce, przeistaczają się w kształty przypominające rozetę, gwiazdę lub kompozycję migoczących punktów w kalejdoskopie. Choreografia powietrznych akrobacji skoczków ma konkretny cel – to próba wizualnej rekonstrukcji sklepienia romańskiej katedry w Durham.

Wysoki kontrast projekcji oraz jednolite, całkowicie czarne tło sprawiają, że można ją oglądać również w jasnym, oświetlonym pomieszczeniu czy w przestrzeni publicznej – na czym najbardziej zależało artyście. Taki rodzaj wideo Dominik Lejman nazwał wideofreskiem. Według tej techniki artystycznej ściana, na której zostaje wyświetlony wideofresk, staje się integralną częścią pracy, a samo nagranie zyskuje bardzo delikatny, prawie niematerialny efekt.

„60s Katedra” to chęć odzwierciedlenia mistycznego charakteru sakralnej budowli i sięgnięcia do tego, co boskie. Stabilną i monumentalną architektoniczną konstrukcję zastępuje ulotna kompozycja, w której główną rolę odgrywa człowiek.

tekst: Emilia Lipa
audiodeskrypcja: Paulina Gierlach , Katarzyna Mazurek
tłumaczenie na PJM: Justyna Kieruzalska

 

Cennik

bezpłatne

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Dominik Lejman

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup