16-12-2021 - 09-1-2022

Inne

O wydarzeniu

Platforma inicjatyw kulturalnych Izolyatsia (Kijów, Ukraina) i Galeria Labirynt (Lublin, Polska) zapraszają ukraińskie i polskie osoby artystyczne do udziału w projekcie Once Upon a Queer. 

Multidyscyplinarny projekt Once Upon a Queer łączy sztukę wizualną, sztukę performance, dziennikarstwo i badania queerowe. Ma na celu podniesienie poziomu świadomości ukraińskiej publiczności na temat historii queer w Europie Wschodniej, w szczególności w Ukrainie. Sporadyczne wystawy, krótkotrwałe programy edukacyjne, rzadko publikowane badania przy braku stabilnego archiwum spowalniają rozwój tolerancji w naszym społeczeństwie.

Once Upon a Queer to wystawa online, platforma internetowa do szybkiego i wygodnego dostępu do materiałów projektowych, a także do serii publicznych wydarzeń edukacyjnych. Poszukujemy osób artystycznych, które potrafią przebić się przez nietolerancję i bariery stereotypów za pomocą uniwersalnego języka sztuki. Każda wybrana osoba będzie miała możliwość przygotowania filmu na tematy związane z historią queer, tożsamością płciową, oraz prawami osób LGBTQ+.

Prace wideo będą prezentowane jako cykl online na platformach medialnych w Ukrainie i Polsce a następnie zostaną zarchiwozowane na stronie projektu. W wyniku open calla zostanie wybranych 10 osób artystycznych (5 ukraińskich i 5 polskich), które zrealizują swoje pomysły w formie prac wideo.

Każda osoba uczestnicząca będzie miała możliwość skorzystania z konsultacji kuratorskiej i specjalistycznej w zakresie gender studies i historii queer oraz otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1000 euro brutto. Organizatorki postarają się zapewnić pomoc w produkcji lecz nie zapewniają dodatkowego budżetu.

Projekt będzie realizowany od stycznia do maja 2022 roku.

Projekt zainicjowany został przez Alinę Kleytman.

Inspirator projektu i autor jego nazwy: Oleksandr Halishchuk

Zespół kuratorski: Alina Kleytman, Kateryna Filyuk, Waldemar Tatarczuk, Karol Radziszewski.

Zgłoszenio powinno zawierać Twoje portfolio oraz krótki opis idei pracy wideo nawiązującej do historycznego epizodu historii queer w twoim kraju (do 400 słów), którą chcesz stworzyć w ramach projektu. Wszystkie dokumenty należy przesyłać w języku angielskim na adres opencall@izolyatsia.org. Prosimy o podanie imienia i nazwiska w temacie maila oraz we wszystkich załączonych plikach.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 9 stycznia 2022.

 

O partnerach projektu:

Izolyatsia to organizacja non-profit, pozarządowa platforma inicjatyw kulturalnych, założona w 2010 roku. Jej misją jest dokonywanie zmian systemowych w społeczeństwie ukraińskim za pośrednictwem projektów kulturalnych.

Galeria Labirynt to nowoczesna miejska instytucja kultury skupiona na sztuce. Misją galerii jest podążanie z biegiem sztuki współczesnej, dostrzeganie jej najciekawszych zjawisk i odkrywanie ważnych kontekstów.

Queer Archives Institute jest organizacją non-profit, prowadzoną przez artystów, zajmującą się badaniami, gromadzeniem, digitalizacją, prezentacją, wystawami, analizą i interpretacją artystyczną archiwów queerowych, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowo-Wschodniej.

Once Upon a Queer jest wspierany przez Unię Europejską i Goethe-Institut w ramach programu „House of Europe”.

 

 

Cennik

Język

Kuratorzy

Alina Kleytman, Kateryna Filyuk, Waldemar Tatarczuk, Karol Radziszewski

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup