07-11-2021 - 07-11-2021

Galeria Labirynt

O wydarzeniu

„Moja propozycja jest zatem bardzo prosta: chodzi jedynie o to, byśmy pomyśleli nad tym, co robimy”.
Hanna Arendt, Kondycja ludzka

Powracające cyklicznie kryzysy demokracji oraz instrumentalizowanie tego pojęcia przez różnorodne siły polityczne oraz ośrodki związane z kapitałem pokazują, że prawdziwa demokracja to nie tylko forma ustroju, ale także sposób życia – codzienna praktyka, której zaniechanie pociąga groźne dla życia społecznego konsekwencje.

Czy powodem powracających kryzysów jest siła wrogów demokracji, słabość jej orędowników, czy może fasadowość samych jej struktur? Czy ubolewając nad stanem demokracji w wymiarze ogólnonarodowym sami jesteśmy demokratami praktykującymi demokrację w bliskich nam wymiarach przestrzeni społecznej: gminach, instytucjach, środowiskach pracy, szkołach?


Kiedy: 7.11.2021 (niedziela), godz. 14.00-16.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wydarzenie odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. W sali jest zainstalowana pętla indukcyjna. Wydarzenie tłumaczone na PJM; tłumacze: Ewelina Lachowska i Łukasz Grzesiuk
Wstęp: wolny
Streaming: na stronie Galerii Labirynt na Facebooku


Wychowanie do demokracji wolnych, świadomych i krytycznych obywateli i obywatelek jest jednym z naszych podstawowych obowiązków. Świadomość tego miał hetman Jan Zamojski, który był przekonany, „że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli”. W akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej (1600 r.) napisał: „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Jest to powszechnie znany i równie powszechnie lekceważony frazes, któremu nowe znaczenie nadaje obecny Minister Edukacji i Nauki. Jakie więc będą kolejne Rzeczypospolite? W jaki sposób system edukacji kształtuje kolejne pokolenia? Czy osoby dorosłe pamiętają o młodych? Czy zastanawiają się nad ich potrzebami? Czy myślą o ich przyszłości, a więc i o przyszłości kraju?

Co na ten temat miała do powiedzenia NSZZ Solidarność, organizacja będąca przykładem tego, jaką rolę odgrywają obywatele w systemie demokratycznym? Jej program przedstawiający wizję Samorządnej Rzeczpospolitej ogłoszony podczas pierwszego krajowego zjazdu delegatów (7.10.1981 r.) stał się bazą do późniejszych demokratycznych przemian w Polsce, ale również jedną z przyczyn decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie kraju (13.12.1981 r.).  Czytamy w nim: „kultura i oświata nie mogą być wykorzystywane dla narzucania jednolitych przekonań oraz kształtowania postaw uległości i bierności”. Czy jest to opis współczesnej polskiej szkoły? Jak wygląda system od środka, oczami uczniów i uczennic, pedagogów i pedagożek?

Wrażliwa na osoby uczące się edukacja jest dla nas ważną wartością, dlatego chcemy spotkać się i debatować o szkole, demokracji i wyzwaniach przyszłości. Data spotkania nie jest przypadkowa – 7 listopada to rocznica utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, który działał w Lublinie do 11 listopada 1918 roku. To właśnie wtedy rząd Ignacego Daszyńskiego postulował wprowadzenie demokratycznych reform – „równych praw dla wszystkich obywateli [i obywatelek], wolności słowa i zgromadzeń oraz powszechnego, obowiązkowego i bezpłatnego świeckiego nauczania szkolnego”.

W debacie wezmą udział:
– Edwin Bendyk
– Aleksandra Borzęcka
– Ksenia Duńska
– Ewa Leonowicz
– Jolanta Prochowicz
Sylwia Trzcińska

Lista uczestników i uczestniczek jest stale aktualizowana.

Współorganizatorem wydarzenia jest Tygodnik Polityka.


Fotografia: Najuan, CC BY-SA 4.0 (link do oryginalnej fotografii)

Cennik

Bezpłatne

Język

Polski, PJM

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup