21-5-2024 - 21-5-2024

Galeria Labirynt | Plaza

O wydarzeniu

W trakcie kolejnego spotkania otwartego klubu książki Q-booxs będziemy omawiać powieść Radclyffe Hall*, „The Well of Loneliness”. Książka ta wydana w Anglii, w 1928 r., jeszcze tego samego roku została zakazana za „[…] popieranie zdeprawowanej praktyki […]”, którą miał być… związek dwóch kobiet! Dołączcie do dyskusji na temat życia i tożsamości lesbijek w XX-wiecznej Anglii.


KIEDY: 21.05.2024 (wtorek), godz. 17.00-19.00
GDZIE: Biblioteka Azyl, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
PROWADZENIE: Ola
DOSTĘPNOŚĆ: Wydarzenie odbywa się na parterze, w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Brak tłumaczenia na PJM.
WSTĘP: wolny


TW, które występują w książce: homofobia, rasizm, śmierć.

Stephen Gordon, protagonistka książki, to jedyna córka bogatego małżeństwa Gordonów, mieszkających w Worcestershire. Od młodości wykazuje ona zainteresowania tradycyjnie męskimi zajęciami jak jazda konna, podnoszenie ciężarów i jazda samochodem. Po śmierci ojca, który jako jedyny zdawał się rozumieć i kochać Stephen, opuszcza rodzinny dom i wyjeżdża w poszukiwaniu ludzi takich jak ona. Trafia do Londynu, Paryża i na front wojenny, gdzie poznaje Mary…


*Marguerite Radclyffe Hall, pisząca pod nazwiskiem Radclyffe Hall, używała również przezwiska John. Dostawszy duży spadek po ojcu, Hall w młodym wieku mogła usamodzielnić się od matki, z którą miała burzliwą relację, i zacząć żyć na własną rękę, bez konieczności wyjścia za mąż, czy pracy. Żyła z partnerką, rzeźbiarką Uną Troubridge.

Ola – urodziła się i mieszka w Lublinie, który uważa za świetne miasto. Studiuje Gospodarkę Przestrzenną na UMCS i bardzo lubi znajdować queerowe klasyki, im starsze, tym lepsze. Bardzo chciałaby zobaczyć więcej takich książek przetłumaczonych na polski. W wolnym czasie gotuje lub spotyka się z babcią.

Cennik

bezpłatne

Język

polski

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup