04-6-2024 - 04-6-2024

Galeria Labirynt | Plaza

O wydarzeniu

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu książki Q-booxs! Tym razem porozmawiamy o książce „Mów o mnie ono. Dlaczego współczesne dzieci szukają swojej płci?”, która stanowi próbę zrozumienia przez osoby cispłciowe pojęcia transpłciowości, w tym również niebinarności. W tym celu autorki opierają się na wywiadach z transpłciowymi dziećmi i ich rodzicami. Jak im się to udało? Jak wygląda wspieranie osób transpłciowych przez osoby cispłciowe? Jakie historie i przemyślenia zostały zawarte w tej publikacji? Wszystkie te pytania będą przedmiotem naszej dyskusji.


KIEDY: 4.06.2024 (wtorek), godz. 17.00-19.00
GDZIE: Biblioteka Azyl, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
PROWADZENIE: Adi Wasilewski (ono/jego lub on/jego)
DOSTĘPNOŚĆ: Wydarzenie odbywa się na parterze, w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Brak tłumaczenia na PJM.
WSTĘP: wolny


TW, które występują w książce: fragmenty przedstawiające opinie osób transfobicznych.

„Mów o mnie ono. Dlaczego współczesne dzieci szukają swojej płci?” to książka autorstwa dziennikarki Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin oraz socjolożki Joanny Sokołowskiej. Stanowi ona próbę zrozumienia i opisania pojęcia transpłciowości, w tym również niebinarności, w kontekście procesu odkrywania tożsamości płciowej przez dzieci. W publikacji zawarte są również relacje ich rodziców, którzy, przeżywszy swoistą żałobę po dotychczasowym wyobrażeniu o swoich dzieciach, zaczęli na nowo poznawać swoje dziecko takie, jakim jest naprawdę.


Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin — dziennikarka od blisko trzydziestu lat. Pracowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Polska-Europa-Świat”, w tygodnikach „Newsweek” i „Wprost”, obecnie związana z redakcją „Kultury Liberalnej”. Autorka tekstów i książek o tematyce społecznej.

Joanna Sokolińska — socjolożka z wykształcenia, reporterka z zawodu. Przez dwadzieścia lat jako dziennikarka, redaktorka i reporterka związana z „Gazetą Wyborczą”. Dla „Wysokich Obcasów” tworzyła portrety kobiet zmagających się z codziennością i felietony o rodzicielstwie.

Cennik

bezpłatne

Język

polski

Prowadzenie

Adi Wasilewski

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup