22-8-2023 - 22-8-2023

Galeria Labirynt | Plaza

O wydarzeniu

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu książki Q-booxs. Tym razem porozmawiamy o wypaleniu, o czymś, co dotyka prawie wszystkich, na którymś z etapów życia, a nadzwyczaj często dotyczy osób queerowych.


KIEDY: 22.08.2023 (wtorek), godz. 17:00–19:30
GDZIE: Biblioteka Azyl Galerii Labirynt, ul. Lipowa 13, Lublin
PROWADZENIE: Eryka, Filip Kijowski
DOSTĘPNOŚĆ: Wydarzenie na parterze, w przestrzeni wolnej od barier. Spotkanie odbywać się będzie zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W razie potrzeby czytane fragmenty będą tłumaczone na język polski przez osoby prowadzące spotkanie.
WSTĘP: WOLNY


Porozmawiamy o naszych indywidualnych doświadczeniach z wypaleniem, posiłkując się fragmentami z książki „Overcoming Burnout”. Starając się obalić podział na umysł i ciało, spojrzymy holistycznie na problem wypalenia. Zwrócimy uwagę na psychologiczne, fizyczne i „duchowe” aspekty tego stanu oraz na wzajemne oddziaływania pomiędzy wszelkimi jego stronami. Zadamy sobie pytania o to, jak wypalenie odbija się na naszym sposobie bycia, zarówno tym indywidualnym, jak i w społecznościach, których jesteśmy częścią. Poruszymy temat traumy i żałoby jako nauczycielek, które pomagają nam spojrzeć z innej perspektywy, na nasze pragnienia i potrzeby. Porozmawiamy również o tym, jak życie w patriarchalnym społeczeństwie odbija się na naszym zdrowiu oraz jak patriarchalne tendencje przenikają do, z założenia, bezpiecznych przestrzeni.

Książka „Overcoming Burnout” Nicole Rose jest zredagowanym zbiorem postów pierwotnie publikowanych na blogu, który Rose prowadziła podczas leczenia zapalenia kostno-chrzęstnego. Autorka porusza kwestię paradoksu pomiędzy skrajnymi formami działania a brakiem radykalnego podejścia do wzajemnego wspierania się, odnosi się do procesów związanych z żałobą i akceptacją straty, oddziaływania struktur władzy, represji, klasy społecznej i tożsamości. Pisze o problemach dotyczących horyzontalnych, oddolnych i samoorganizujących się grup i społeczności, czerpiąc z własnych doświadczeń, oraz obala mit produktywności z perspektywy – jak sama się określa – pracoholiczki.


Nicole Rose jest działaczką ruchu anarchistycznego od ponad 20 lat. Walczyła m.in. o wyzwolenie zwierząt w jednej z przodujących kampanii, mierzącej w zamknięcie największego w Europie kompleksu, prowadzącego testy na zwierzętach. W wieku 21 lat, w związku z falą represji wymierzoną w ten ruch, została skazana i odbyła 3,5 letni wyrok w jednym z najlepiej strzeżonych więzień w tzw. „Wielkiej Brytanii”. Wtedy zaczęła zgłębiać wiedzę na temat zielarstwa, korzystając z ograniczonej ilości ziół, rosnących na terenie więzienia. Po odbyciu wyroku zajęła się wspieraniem innych więźniów anarchistycznych, represjonowanych przez system karny. Poprzez oddolną inicjatywę Solidarity Apothecary wspiera zarówno więźniów, jak i osoby uchodźcze w mobilnej klinice w Calais. Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji przez reżim rosyjski w Ukrainie zainicjowała projekt Ukraine Herbal Solidarity, niosąc pomoc osobom uciekającym przed wojną. Poza „Overcoming Burnout” jest autorką „Prisoner’s Herbal”, książki mającej na celu zaznajomienie więzionych osób z korzyściami, które czerpać mogą z ziół, rosnących nawet na jałowej, więziennej ziemi. Opublikowała również książkę ilustrowaną „The Medicinal Herbs Colouring Book” oraz prowadzi audycję „Frontline Herbalism Podcast”.

Cennik

bezpłatne

Język

polski, angielski

Prowadzenie

Eryka, Filip Kijowski

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup