09-12-2023 - 09-12-2023

Inne

O wydarzeniu

Kiedy: 9.12.2023 (sobota), godz. 12.0013.00
Gdzie: Start na placu Litewskim przy pomniku Piłsudskiego, spacer w kierunku Galerii Labirynt
Dostępność: Na trasie spaceru mogą występować utrudnienia architektoniczne – podjazdy, schody, wysokie krawężniki. Istnieje możliwość zapewnienia asysty. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z asysty lub pętli należy kierować na adres: edu@labirynt.com. Spacer tłumaczony z języka ukraińskiego (Volodymyr Dyshlevuk).
Wstęp: wolny.


Wyobraźmy sobie skalę zaminowania ziem ukraińskich – 174 tys. km² (tereny, do których strona ukraińska ma dostęp stanem na maj 2023 r.). Stanowi to prawie 30% całkowitej powierzchni kraju – zarówno lądowej (głównie rolnej), jak i wodnej. Kiedy Rosjanie odchodzą, pozostawiają po sobie ogromną liczbę różnych niebezpiecznych obiektów, w tym niewidocznych dla wykrywaczy metali, dokonują całkowitego zaminowania terenów bez wojskowego celu. Wśród takich miejsc są mieszkania w blokach, domy prywatne, przestrzenie publiczne w miastach. Będziemy mieli grę „Saper” na lata i w rzeczywistości. Celem gry komputerowej jest oczyszczenie terenu bez detonowania min, korzystając ze wskazówek dotyczących liczby min znajdujących się obok każdego pola. Ale w rzeczywistości nie będzie żadnych wskazówek. Ideą pierwszej wersji projektu było stworzenie tablic pamiątkowych przedstawiających cykliczność życia na przykładzie roślin. Obecnie miny i materiały wybuchowe stają się nowymi aktorami w tym naturalnym cyklu, składnikami Ziemi. Jak skamieniałości. Nowe symboliczne skamieliny, mające ogromny potencjał nieodkrycia, pozostania w ziemi lub stania się czyimś ostatnim dotknięciem. W tej immersyjnej instalacji autorka porusza wśród zagranicznej publiczności problem zaminowania i codziennego zagrożenia ludności cywilnej Ukrainy.

Zapraszamy na spacer artystyczny szlakiem zlokalizowanych w przestrzeni miasta instalacji Sofii Korotkevych. Autorka opowie więcej o pracach i o tym, jak zmieniło się jej postrzeganie sztuki w czasie pełnoskalowej wojny.


Wesprzeć zbiórkę na zaopatrzenie 146 grup rozminowujących Sił Zbrojnych Ukrainy można tu https://kyivstar.ua/safehome-eng


Sofiia Korotkevych jest 28-letnią artystką i mieszka we Lwowie. W swoich pracach analizuje sposoby interakcji z naturalnymi cechami materiałów, których używa. Zamiast dostosowywać je do swojej wizji, pozwala ich właściwościom fizycznym na naturalne działanie. Artystka dostrzega pewną filozofię w interakcji z materiałami, zauważając w tym podobieństwo do ludzkiego życia.

Ukończyła Lwowski Państwowy Instytut Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza – Wydział Sztuki Malarskiej, Lwów (studia licencjackie) oraz Lwowską Narodową Akademię Sztuki – Wydział Sztuki i Rzemiosła, Katedra Szkła Artystycznego, Lwów (studia magisterskie). Brała udział w licznych wystawach, projektach i programach mobilności artystycznej. Podczas swojej rezydencji Sofiia zamierza rozbudować swoje poprzednie dzieło „Przedmioty. Skamieniałości”.

 

Cennik

bezpłatne

Język

polski, ukraiński

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Sofiia Korotkevych

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup