30-8-2022 - 30-8-2022

Galeria Labirynt | Plaza

O wydarzeniu

Zapraszamy na kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie Filipa Kijowskiego „Biblioteka Azyl | gdzie półki uginają się od queerowych lektur, a my zostawiamy swoje zakładki”. Naszą gościnią będzie Joanna Ostrowska, autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungs Preis. Spotkanie poprzedzi krótkie ćwiczenie integracyjne – w ten sposób się poznamy i będzie nam łatwiej rozmawiać na ważne dla Was tematy w swobodnej, przyjacielskiej atmosferze.


Kiedy: 30.08.2022 (wtorek), godz. 18.30–20.00
Gdzie: Galeria Labirynt Plaza, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Spotkanie nie jest tłumaczone na PJM.
Wstęp: wolny


Odmienny – queerowy sposób oglądania otaczającej nas rzeczywistości to warunek konieczny w trakcie odtwarzania dwudziestowiecznej historii osób nienormatywnych. Niestety zdążyliśmy się już przyzwyczaić do przekonania, że „inni” nie pozostawili śladów; było ich w końcu niewielu, a ich wpływ na codzienność historyczną był podobno niewystarczający. Pojedyncze głosy z ukrycia przez lata utwierdzały nas w przekonaniu, że nienormatywność jest czymś obcym. Milczenie wykluczonych zdejmowało z nas odpowiedzialność związaną z opowiadaniem. W Polsce „takich rzeczy” i „takich ludzi” miało nie być.

W trakcie spotkania opowiemy sobie o queerowych życiorysach; nienormatywnych epizodach i przygodach, które łączą się nie tylko z historią prześladowań, ale są także przykładem walki o swoją tożsamość.


Joanna Ostrowska – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungs Preis.


fot. Witek Orski

Cennik

bezpłatne

Język

polski

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup